Bol pencere iyidir, peki ya yerleşimi?

Evim - - Çözüm -

Mutfak ve yemek odasının salonla birleştiği açık planlı yaşam alanları son yıllarda sıkça tercih ediliyor. Ancak balkonlu hatta bolca pencerenin olduğu açık salonlarda yeterince duvar olmadığı ya da duvar alanı çok dar olduğu için mobilyaları yerleştirmek ve doğru bir planlama yapmak zaman zaman problem olarak karşımıza çıkabiliyor. Özellikle eski tip yapılarda bol pencereli yaşam alanlarına kapı geçişleri de eklenince mobilya yerleşimi zorlaşıyor. Böyle bir durumda 3 temel kurala dikkat etmelisiniz: • Az olan duvar alanını büyük ve hacimli mobilyalar için kullanın, kanepeyi odanın orta bölgesine de yerleştirebilirsiniz. • Mobilyaları kendi içinde gruplandırın. Mesela sohbet, okuma ve dinlenme köşelerini bir halı etrafında toplayın. Bu gruplandırma salon büyüklüğüne bağlı olarak birden çok da olabilir. • Resimler, tablolar ve aydınlatmalar için mobilyaların köşe ve kenarlarını boş bırakın. Ayrıca fazla eşya kullanımında her şeyin üst üste ve tıka basa görüneceğini unutmayın.

2 plan, 2 öneri

Pencere, kapı ve duvar ilişkisini de göz önüne alarak hazırladığımız iki farklı planlı yerleşim önerisi size fikir verebilir.

Kare planlı bir yerleşim

Büyük pencereler ve geniş geçiş kapıları varsa, kanatlı veya sürgülü olan geçiş kapıları ve yere kadar uzanan büyük pencerelerle donatılmış eski tip yapılarda büyük mobilyalar için yeterince duvar alanı olmayabilir ya da buradaki gibi sadece tek bir boş duvar bulunabilir. Bu durumda:

Kitaplık ve depolama olarak da kullanabileceğiniz bir ( televizyon ünite-

1.

2)

Tigris televizyon ünitesi, Kelebek Mobilya.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.