5

Evim - - Çözüm -

Alegra koltuk, Enza Home.

Dikdörtgen planlı bir yerleşim

Geniş ve yere sıfır pencereler ve akışkan geçişler mi var? Yeni dönem yapılarda en çok dikkat çeken detaylardan biri de mekanlara daha fazla ışık girmesini sağlayan geniş ve yere sıfır pencere sistemleri. Neredeyse bir standart halini alan bu sistemler yaşam alanlarını aydınlık ve ferah gösterse de, kimi zaman duvar kullanımını kısıtlayabiliyor. Üstelik açık planlı bir salonda yemek alanı da oluşturmayı düşünüyorsanız oturma alanı için odanın sadece orta kısmını kullanabilirsiniz. Eğer buradaki gibi yemek ve mutfak alanına geçişleri olan bir salonunuz varsa: Bir tarafta uzanma koltuklu “L” kanepe tercih edilebilir. Aslında bu tarz hacimli kanepeler mekanlarda fazla dik- kat çeker ama oturma birimi olarak oldukça işlevseldir.

Yerleşim ipuçları:

• Güzel bir manzara varsa “L” kanepeyi ( pencerelere bakacak ve elbette televizyonu da görecek şekilde yerleştirin. • Tekli koltuklardan birini ( kanepeye dönük ve belli bir sohbet açısı yaratacak biçimde konumlandırın. • “L” kanepeler için en ideali uzun ve dikdörtgen ( ya da oval sehpalar. Çünkü bu şekilde kanepenin her tarafından sehpaya erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca katlı olan modeller çok daha işlevsel. • Yan sehpalardan birinde ihtiyaca göre her yöne taşınabilir tekerlekli ( bir model tercih edin. Diğerleri zigon

5)

7)

3)

4)

( 6) ya da tekli sehpa olabilir. • Mekan yeterince ışık aldığından iki yüksek lambader ( ya da okuma bölümünde bir lambader ve sohbet köşesinde genişçe bir sarkıt yeterli olacaktır. • Televizyonu diğer planın aksine yalın ve göz yormayacak alçak bir sehpa üzerinde ( ve pencere duvarının önüne yerleştirin. Kabloları gizlemek ve ışık yansımasını önlemek için panel perdeler doğru bir tercih. Bu tip perdelerle geniş pencerelerden giren ışığı esnek bir şekilde dengeleyebilirsiniz. • Az da olsa boş kalan duvarlardan en geniş olanına eğer uygunsa küçük bir kitaplık ( ya da açık raf ünitesi yerleştirebilirsiniz. Ipucu: Kitaplık önünde yeriniz varsa puflu bir koltuk ( yerleştirerek bu alanı ikinci bir dinlenme ve okuma köşesi gibi de değerlendirebilirsiniz.

2)

1)

8)

İpucu:

3)

Dux çok işlevli sehpa: 300 TL., www.vivense.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.