Dokuma türleri

Evim - - Önerİ -

Atkı ve çözgü ipliklerinin çeşitli şekillerde birbirlerinin altından ve üstünden geçerek bağlantılar oluşturma düzenine ‘dokuma kumaşların

örgüsü’ adı verilir.

Düz dokuma:

Örgülerin şematize edilmesi küçük kareli dokuma kağıtları üzerinde yapılır. Dikey sütunların ve yatay satırların her biri bir ipliği temsil eder. Dikey olanlar çözgü, yatay olanlar ise atkı iplikleridir. Düz dokuma dayanıklıdır, çözgü ve atkının birbirine en fazla bağlantı yaptığı türdür.

Saten dokuma:

Çözgünün atkıdan daha fazla olduğu, saten dokumadan yapılan çözgü yüzlü kumaştır. Çözgü ve atkı bağlantı noktaları olabildiğince uzak tutulduğu için bu örgüyle dokunan kumaşların yüzeyi düzgün ve bu sebeple de pürüzsüzdür. Bu tip dokumaları parlak oluşlarından ve elinizde kolayca kayıp gitmesinden tanıyabilirsiniz.

Dimi dokuma:

Çözgü ipliğinin en az iki atkı ipliğinin üstünden veya altından geçmesiyle oluşturulur. Genellikle biçimini ve katını muhafaza eder, giysilik kumaş olarak da kullanılır. Hatta dış giyimde çok popüler olan kumaşların yapımında kullanılır. Kumaş yüzeyinde diagonal çizgiler oluştururlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.