KIŞA GİRMEDEN BANYOYU YENİLEYİN

Bu ay sizi, metrekare cinsinden hafif, yatırım açısından ağır olan banyolarla ilgili yeniliklerden haberdar etmek isterim.

Evim - - Elektrİklİ Süpürge - EMRE ÖZGÜDER

Banyoları toparlamak çok kolay bir iş değildir. İşin teknik yönü bir hayli kısıtlayıcı olduğundan, çok özgür davranamayacağınız yerlerdir banyolar.

Bir de eğer evinizin proje aşamasında çok dikkat edilmemişse, o zaman biraz eliniz kolunuz bağlıdır, öyle alıp da ‘klozeti şuraya koyarım, duşu buraya’ diyemezsiniz. Tüm ana elemanlar, dışarıdan görünmese de, birbirlerine çok da değiştirilemez bir örgüyle bağlıdırlar. Banyonuzun genel düzeninden değilse de görüntüsünden sıkılmış olabilirsiniz veya banyonuz artık eskimiş de olabilir. Eskimenin bir diğer nedeni de sürekli gelişmekte olan banyo ürünleri gamı olabilir. Bazen yeni bir ürünle karşılaştığınızda ki bunlar telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki işletim sistemi güncellemelerine benzerler, her yeni çıkan öncekilerin birkaç sorununu çözmek amaçlıdır, ‘ah, bu ürün keşke biz banyoyu yaparken de olsaydı’ dersiniz. Kimi temizliğinin kolaylığı açısından, kimi kapladığı yere oranla sağladığı konfor açısından sizi imrendirebilir. Banyolar, bu anlamda da çabuk eskiyen mahallerdir. İnsan, şu kısacık ömründe bu kadarcık konforu hak ettiğini düşünür doğal olarak. Bazen rastladığınız bir örnekte veya bir resimde sizi cesaretlendiren fikirler olabilir, neden daha önce düşünemediğinizi sorgularsınız. Banyolar gariptir, mahalle baskısının en çok hissedildiği yerlerdir.

Siz, bir duvarına sevdiğiniz bir renk girmek istersiniz, hemen size banyoda seramik dışında hiçbir şey kullanmanın doğru olmayacağını söyleyecek birkaç kişi çıkar.

İlginçtir, hiçbir zaman öyle bir şey yapmasak da, genel tasarım kriteri, hortum-tut-yıka merkezlidir; hâlbuki durum o kadar trajik değildir temizlik açısından. İki konu... Biri söylediğim gibi temizlik, di- ğeri de malzemelerin suyla olan ilişkileri, ban- yonuzu düzenlerken sizi çok sıkıştırır. Ben, uzunn süre banyolarda ahşap kullanımı için bir missyoner gibi çalıştım. Yüzyıllardır yağmur altında a duran ahşap evleri, yıllarca bırakın yağmuru,u, suyun hem de tuzlu suyun içinde duran sandal-al- ları, saunaları, iskeleleri örnek vererek, ahşaptan çekinilmemesi gerektiğini söyledim. Ahşap kullanırken, dikkat edilmesi gereken sadece işin adabıdır. Sırf balmumu kullanarak bile ahşabı kollayabilirsiniz. Mesele, daha çok ahşabın doğasını ne kadar sevdiğinizle ilgilidir. Onun doğası gereği getirdikleriyle ne kadar mutlu olabildiğinizdir. Malzemeyle böyle bir ilişkiye girmeden alabileceğiniz, gerçekten seramikten öte bir şey olamaz, bu bir karardır. Benzer örneklerle de duvarda boyayı savundum, yine dış cephe boyalarının, hele son yıllarda geliştirilen teknolojiyle geldikleri noktada, ne kadar rahat bir çözüm olabileceğini anlattım. Bu görüşlerimde bana eşlik edenler, gerçekten çok mutlular şimdi. Arada bir farklı bir renk seçip, hatta kendileri boyayarak, çok mutlular banyolarında. Banyolar, işlev şemaları göz önüne alındığında yoğun mahallerdir.

Lavabo, duş, klozet seti, bir ısıtma, ayna ve kişisel bakımın gerektirdikleri; hepsi oldukça kısıtlı bir alanda toplanır mimaride nedense.

Her gün mutlak şekilde ve birçok kez kullanılan bu alanların biraz daha ferah olabilmesi gerekir bence. İyi ışık değerleri olan banyolar, mutlaktır ki kullanıcısına ölçülemez bir katkı sağlar. Banyolara o kadar haksızlık yapılır ki, bir binaya dışarıdan baktığınızda, en küçük pencerelerin, en kuytu yerde alt alta dizildiğini görürsünüz; evet, o aks, banyoların olduğu yerdir, güne başladığımız hücrelerdir onlar. Geniş pencereler için de belli bir savaş veriyorum. Mahremiyet konusunda herkesin görüşüne saygım vardır doğal olarak, ama bir takım ka kalıpların içine sıkışıp da sürekli aynı hatanın tekra rar edilmesi beni üzüyor. Aydınlığı arttırmak için tü tüm duş bölümünün içini arkadan beyaz boya yalı camlarla geçebilirsiniz. Düşünün, derz yok, d dümdüz plan, yüzeyler parlak; seramikle karşıla laştırmam bile.

Son bir öneri, her yeri aynı malze zemeyle kaplamak zorunda değilsiniz, bırakın k kapı cephesi sizin renk duvarınız olsun, beyaz m mermer duşa geçişte beyaz cama dönsün.

A Aydınlık olsun. Banyolar, çevrenizi değil kendin nizi önemsediğiniz yerler olsun.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.