EVDE TOZ SAVAŞLARI

Yaz-kış güneş alan bir evde koyu renk mobilya ve zeminlerle çoğu zaman hiç bitmek tükenmek bilmeyen toz savaşlarına girebilirsiniz.

Evim - - Güneşlİ Ev -

Yeni sildiğiniz mobilyalarınızın üzerinde bir anda sanki hiç silinmemiş gibi toz biriktiğine tanık oldunuz mu?

Benimki gibi evin altını üstüne getiren mikser bir çocuğunuz, evinizin tüy kaynağı olarak evcil hayvanlarınız mevcutsa ve mevsim değişimlerinde yazlık ve kışlıkları kaldırmak durumundaysanız işte o zaman evde, özellikle de yatak odasında zorlu toz savaşlarıyla karşı karşıya kalıyorsunuz demektir. Bir evde ya da odada ne kadar çok insan ve ev hayvanı olursa orada tozun daha çok toplanması kaçınılmazdır. Çünkü toz temel olarak diğer odalardan ya da dışarıdan taşınan ölü deri, saç, tüy, kumaş dokuları, kir, her çeşit sıcaklık ve uygunluktaki odada çoğalabilen akarlardan kaynaklanır. Bu nedenle tüm evde, özellikle de giyinip soyunduğumuz, kıyafetlerimizi depoladığımız ve her gece bir süre uyuduğumuz bir alan olarak yatak odasındaki toz miktarının kontrol altına alınmasını sağlamak gerçekten zor bir iş. Ama imkansız değil, yatak odasındaki toz miktarını minimuma indirmek için düzenli elektrik süpürgesi kullanmanın ve temizlik yapmanın yanı sıra dekorasyon açısından da birtakım önerileri dikkate almak gerçekten işe yarayabilir.

Akarlar halılarda kolaylıkla çoğalabilir, bu nedenle akarların kendine yuva yapmaması için halı yerine başka zemin seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Parke, laminant, fayans gibi malzemeler süpürmesi ve silmesi kolay olduğu için idealdir. Yatak odasının ha- lısız da muhteşem m görünebileceğini i aklınızdan çıkarma- -

Halıyı unutun!

yın. Hoş desenlerdeki fayanslar halı ya da kilimin gerekliliğini ortadan kaldırabilir ve odaya temiz bir esinti getirebilir.

Toz, halı gibi kumaşla kaplanmış her şeye daha çok tutunur. Eğer yatak odanızda kumaş döşemeli mobilyalar kullanacaksanız bezle kolayca silinebilen ya da çıkarılabilir ve yıkanabilir yastık ve minderli olanları tercih edin. Deri koltuklar da kolay temizlenme ve toz tutmama özellikleri ile harika bir seçenek olabilir, üstelik fazla aşırıya kaçmadan sadece vurgu sağlayan yastıklar kullanarak kumaşlara dekorasyonda yer verebilirsiniz.

Fazla eşyalar hiçbir zaman iyi görünmediği gibi tozlanma olduğunda temizlik yapmanızı da zorlaştırırlar. Bu nedenle yatak odasında aksesuar kullanımını minimum seviyede tutmak da iyi bir fikir olacaktır. Aksesuar kullanımını aza indirgeyerek benzersiz tasarımlara imza atabilirsiniz.

Odanızı ufak biblo ve aksesuarlardan arındırırken onlardan tamamen kurtulabilir ya da onları toz toplamayacakları bir yerde saklayabilirsiniz. Açıkta kalmalarını engellemek için aksesuarlarınızı çekmece, dolap ve kutu içlerine yerleştirebilirsiniz. Özellikle alt kısımlarında çekmece ya da baza alanları bulunan yataklarla ekstra depolama alanı kazanabilirsiniz. Elektronik eşyalarınızı saklamak için de yatak odasında her zaman hoş görünen şifoniyerler ve katlanabilir kapaklı çalışma masaları çalışma alanınızı ve ofis malzemelerinizi tozdan koruyarak saklamanızı sağlayabilir.

Mobilyalarda kumaş oranını azaltın!

Gereksiz fazlalıklardan kurtulun!

Depolayın! Minimalist tasarımlara yönelin!

Yatak odasında ne kadar az yüzey ve alanınız varsa o kadar az temizleme zorunluluğunuz olacaktır. Minimalist bir yatak odası tasarımı, toz ve alerjen önleme konusunda kararlı bir kişi için mükemmel bir seçenektir.

ka se

gunes.ulukus@gmail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.