Üç kişiden tek kişilik yaşama geçiş

Evim - - Içindekiler -

ÖĞRENCIYKEN IKI KIŞININ PAYLAŞTIĞI BU ODA ARTIK TAMAMEN SIZE AITSE, AKILCI ÇÖZÜMLER VE PRATIK DETAYLARLA DEKORATIF OLDUĞU KADAR

IŞLEVSELLIĞI DE OLAN BIR ODAYA DÖNÜŞEBILIR.

Öğrencilik yıllarında yatak odaları paylaşılınca keyif artar ama düzeni doğru kurgulamak zordur. Tıpkı burada olduğu gibi önceden iki kişilik bir uyku, çalışma ve yaşam alanı olan bu oda şimdilerde tek kişilik bir yatak odasına dönüşüyor. Ancak hem dekoratif açıdan tatmin edici ve stil sahibi, hem de işlevsel ve günün her saati kullanılabilen bir mekan yaratmak için odanın yerleşim planına ve pratik kullanım için birkaç detaya dikkat etmek yeterli.

ÖNCE: Kısa duvara iki yatak ve pencere önüne bir çalışma masası yerleştirilmiş. Kapı girişindeyse yatak olabilen

Künye

Oda: 12 m2 Plan: Bahçe katında bulunan odanın iki geniş penceresi, duvara sıfır bir kapısı bulunuyor ve oldukça aydınlık. Kullanım: Tek kişilik yatak odası planlanıyor. İhtiyaçlar: Uyku, çalışma ve depolama

alanları.

üçlü bir kanepe kullanılmış. Depolama için yatak uçlarında farklı ebatta kutular tercih edilmiş. Oda duvarları şeker pembesi ve tavanda beyaz kartonpiyer detaylar mevcut. Zemin parke, kapı ahşap ve pencereler beyaz pimapen.

TEK KİŞİLİK DÖNÜŞÜM ÖNERİLERİ: 12 m2’lik yatak odasında hem yatak çevresini, hem de pencereleri ve aydınlığı optimum kullanabilmek için bu yerleşimi tercih ettik.

1. Yatağı, pencere tarafına yerleştirmek yerine oda sahibinin sabahları uyandığında bahçenin yemyeşil ağaçlarına bakabileceği şekilde kapı duvarı- na koyduk.

2. Yatağı pencereden kopartarak yerleştirdik. Böylece çevresinde kitaplarında koyulabileceği, çekmeceli komodin ve raf sistemi için alan kazandık.

3. Kapı duvarına üç kapılı bir gardırop yerleştirdik. Bu, kapının süpürme alanını da görsel olarak yumuşatıyor.

4. Gardırobun bir bölümünü sürgü kapaklı olarak planlayarak alandan tasarruf ettik. Kalan kısmını ise düz kapaklı ve bir kısmını raflı olarak tasarladık. Böylece katlı giysiler, çantalar ve kutular içinde alan yarattık.

5. Diğer pencerenin durduğu duvara

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.