Tekno-yaşam

Çok isteseniz de bakımı zor diye bitki ve çiçek yetiştirmek ya da akvaryum sahibi olmaktan kaçıyor musunuz? Size dört süper önerim var.

Evim - - Içindekiler - MAHMUT KARSLIOĞLU

Hepimizin farklı farklı hobileri var ve hepsi için de hatı

rı sayılır bir emek harcamak gerekiyor. Extreme sporlar, maket ve yemek yapmak, örgü örmek ve benzeri hobilerde bu emek sadece o anla sınırlı kalıyor olabilir ama bazıları var ki o hobiye sahip olduğunuz andan itibaren hayatınızın sürekli bakım isteyen bir parçası oluyor. Salonlarımızı ya da balkonlarımızı süsleyen bitkiler ve çiçekler ya da karşısına geçtiğinizde insana huzur veren ve dinlendiren akvaryumların keyfini yaşayabilmek için günlük yaşantınız içinden hatırı sayılır bir süreyi onlara ayırmanız gerekiyor. Hele ki balkonumda organik sebze, meyve yetiştireceğim diyorsanız vay halinize. Neden ağırlıklı olarak emekli insanların bu türde hobisi var zannediyorsunuz. Peki çalışan, yılda en az bir kere tatile çıkan, evli barklı insanlar olarak bizim de bu tür hobilere sahip olma ihtimalimiz yok mu? Teknoloji sayesinde artık var. Bundan sonra bu tür hobilerin keyfini sürerken sıkıcı bakım süreçlerine zaman ayırmak zorunda kalmayacaksınız. Bu ay sizlere evde zahmetsizce bitki-çiçek yetiştirmenize ve akvaryum sahibi olmanıza imkan tanıyacak 4 üründen bahsetmek istiyorum. Sii çok uğraştırmayacak bir bitki seçerseniz günde bir kez su vererek ona kolayca bakabilirsiniz. Ancak bir haftadan uzun tatile çıkmaya kalktığınızda o bile sorun olacaktır. Bu durumda pet şişeler ile mühendislik buluşları yapmaktansa değerli bitkilerinizi Pikaplant Tableau (http://pikaplant. com) adındaki ürüne emanet edebilirsiniz. İki bitkinizi birden özel saksı-- ları sayesinde alttan emilimle doğall yoldan sulayan bu sistem ile sade- - ce tatildeyken değil haftalarca oto-- matik olarak sulamanız mümkün. Suu bittiği zaman yanındaki kavanozaa eklemek yeterli oluyor. Peki ya daha a zor olan sebze ve meyve yetiştirmek için bir çözüm yok mu?

Click and Grow, (http://www.clickandgrow.com) adından da anlaşılabileceği gibi sadece tek bir dokunuş ile bir aydan kısa bir süre içinde bitkilerinizi garantili bir şekilde yetiştirebiliyor. Bunun için tek yapmanız gereken yanında gelen özel bitki kartuşlarını yuvalarına ekledikten sonra suyu özel haznesine ekleyip fişini takmak. Hızlı büyütme için sistem özel bir NASA teknolojisini kullanıyor. Yani herhangi bir GDO ya da benzeri bir katkı maddesi olmadan organik ürünler yetiştirebiliyorsunuz. Daha sonra yeni kartuşlar da sipariş edilebiliyor. Gelelim hem bitkileri seven hem de bir akvaryum isteyenlere. EcoQube sayesinde bu bile hayal olmaktan çıkıyor. EcoQube,

(http://aquaponicsfilter.com) tek bir ürün üzerinde hem balık bakabilmenize hem de bitki yetiştirebilmenize imkan tanıyor. Müthiş bir doğal döngüye sahip olan sistem önce balıklara yemi otomatik olarak vererek başlıyor. Ardından suyun içindeki bakteriler amonium zengini balık dışkılarını nitrata çeviriyor ve bitkiler bu suyla sulanıyor. Bitkinin nitratı emmesi ile temizlenen su tekrar yoğunlaştırılarak balıklar için sisteme geri döndürülüyor. Size ise sadece bunun keyfini çıkarmak kalıyor. Peki bahçesi olanlar için bir çözüm yok mu dediğinizi duyar gibiyim. ODO (http://www.onedropone.net) isimli cihaz sadece bahçe sulama işini otomatikleştirmekle kalmıyor, akıllı sensörleri ve kablosuz bağlantısı ile internetten hava durumunu kontrol edip, sadece bitkiler ihtiyaç duyduğu zamanza sulama yapıyor. Ek olarak güneş enerjisie kullanımı ile elektriğe de ihtiyaç duymuyor.d Bu şekilde sadece bahçe bakımınık otomatize etmekle kalmıyor aynı zamandaza su tasarrufu da yapmış oluyorsunuz.s Üstelik nerede olursanız olun cep telefonunuzdant bahçenizin durumunu dad öğrenebiliyorsunuz. Artık en zor hobilerl için bile bahaneniz kalmadı. Bundan sonras top siz de.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.