Kilitte marka güvencesi çok önemli!

Evim - - İpucu -

Kaliteli ve güvenli bir kilidin temel özellikleri?

Kapının çelik olması güvenlik için tek başına yeterli olmaz. Çelik kapı kilidinin dayanım seviyesinin yüksek olması da gerekir. En sık görülen hırsızlık yöntemi göbek olarak da bilinen barel sistemine yapılan zorlamalar, kırılma ve kilidin açılmasıyla gerçekleşir. Bu yüzden çelik bir rozetle korunan barel ve kilit güvenliği artıran önemli bir etkendir.

Güvenlik seviyesi yüksek olmayan bir yerde yaşıyorsanız giriş kapısının çelik olması kaçınılmaz. Elbette sağlam bir çelik kapı kilidi de gerekir. Ancak kilitte esas olan kilitlemeyi yapan mil mekanizmalarının dayanıklı olmasıdır. Bilinir ve sertifikalı bir ürün tercih edin. Pencerelerde ise özellikle zemin ve yakın katlarda özel kilit kullanarak önleminizi alın.

Piyasa bilinirliği olan güvenilir markaları tercih edin ve güvenlik seviyeleri, sertifikaları mutlaka inceleyin. Kapı ve kilitleme sistemlerinde mekanik özellikler hala tercih ediliyor. Ancak eğilim hızla elektronik çözümlere kayıyor.

Elektronik kilit seçtiyseniz konforun yanı sıra şifreli, kartlı veya parmak izli gibi güvenlik seçeneklerine de dikkat edin. Anahtar kaybetme ve çoğaltmanın getirdiği tehlikelerden korunmak için motorlu silindirler kullanılabilir. Akıllı telefondan kumanda edilen bu ürünler kapı kapalı olduğu zamanlar kendini otomatik olarak kilitler ve akıllı telefonlar ile bluetooth üzerinden kumanda edilebilir. Bu

yüzden güvenlik ve konfor seviyesi oldukça yüksektir.

En çok tavsiye edeceğiniz kilit çeşitleri?

Kilit seçerken nelere dikkat etmeli?

Ergin Özgen/ Teknik&Ürün Müdürü, Assa Alboy Türkiye

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.