EVDEKİ ZOR ALANLAR

Evin tam kalbinde olduğu halde, evden tamamen bağımsız bir dünya yaratmak, zor görünen alanlarla çok kolay.

Evim - - Evcİlİk -

Değerlendirilmek üzere biraz kafa yorulduğunda evin en keyifli alanları haline gelebilecek çatı katı, merdiven altı, bodrum katı gibi, evlerin zor bilinen alanları, bugünün koşullarında izolasyon ve iklimlendirme olanaklarıyla aslında hiç de zor değiller.

İşlevsel mimari çözümler, doğru havalandırma ve aydınlatma sistemleriyle planlanan zor alanlar,

daha önceden düşünülmemiş ya da sonradan ortaya çıkmış pek çok işlevi gerçekleştirmek için yeni bir alan açarak eve de, sahiplerine de ilaç gibi gelirler. Büyük ailelerde herkes için kaçıp sığınmaya birebirdirler. Yaratıcı işler yapanlar için evde tamamen ihtiyaca göre tasarlanmış zevkli ve ilham veren bir köşedirler. Gençlerin arkadaşlarıyla toplanabilecekleri özerk bir mekana dönüşebilirler. Bu dar alanlar çocuklara, gençler, büyüklere, evdeki herkese nefes alanı olur, işler kadar ruhlara da iyi gelirler.

Çatı katları, bir evde bağımsız olmaya en elverişli ve manzarası en güzel alanlardır.

Yağmurlarda sık sık tekrarlayan çatı akmaları ve kışın soğuk, yazın sıcak problemleriyle zor olarak bilinen çatı katları, iyi bir izolasyon ve zevkli bir dekorasyonla evin ayrı bir daire gibi kullanılabilen odası olabilirler. Çatı katları bu özerk durumlarıyla yaratıcı işlerin mekanları olmalıdır. Çatı katları çocuklar için arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri ve her zaman oyuncaklarını dağınık bırakabilecekleri bir oyun odası olabilirken, içinde bilardo masası, oyun konsolu, ses ya da sinema sistemiyle büyüklerin de arkadaşlarıyla paylaşacakları ve hiçbir zaman toplamaları gerekmeyen bir oyun oda- sı olabilirler. Sosyallik ne kadar çatı katlarına uygunsa, yalnızlık da o kadar uygundur; evin büyük bir kitaplık ve rahat koltuklarla döşenmiş okuma bölümü olabileceği gibi, yaratıcı fikirlere hizmet eden bir çalışma odası da olabilirler. Ayrıca çatı katları evden izole durumlarıyla misafirlerin rahat hissetmesine en elverişli misafir odalarıdır.

Merdiven altları, baştan akla gelmeyen, ancak sonradan bir alana ihtiyaç duyulan tüm işlevler için değerlendirilebilecek en elverişli bölümlerdir.

Yaygın olarak en çok depolama için kullanılırlar. Merdivenin ölçülerine ve ihtiyaca göre tasarlanacak bir dolap sayesinde kuru gıdalar için kiler, çocukların eşyaları için depolama alanı, az kullanılan eşyalar için bekleme yeri olabilirler. Merdiven altları amacına uygun bir aydınlatmayla, ergonomik bir çalışma masası yerleştirilerek çalışma köşesi, rahat bir kanepe yerleştirilerek dinlenme köşesi olarak da tasarlanabilirler. Ya da evin annesi için ütü köşesi, babası için malzeme deposu, çocukları için oyun evi, hayvanları için bir oda olarak hizmet verebilirler.

Bodrumlar ise, iyi bir havalandırma ve iklimlendirme sistemiyle evin herhangi bir katında olabilecek her şeye dönü

ş şebilirler.

Mükemmel bir çamaşırha hane, tamirat ya da resim atölyesi olarak kullanılabilirler. İyi bir siste temle, evin sineması haline geleb bilir ya da doğru aletlerle spor salo lonuna dönüştürülebilirler. Bütün g günü içinde geçirmeye elverişli olarak dekore edilmiş ve aynı z zamanda kapıları bahçeye açıla lan bodrum katları kocaman bir m mutfak, giriş-çıkışı ayrı bir kapıd dan sağlanabilen bodrum katları ise bağımsız bir ofis olarak kullanılabilirler.

-

asligibinet@gmail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.