ZAMANA AYAK UYDURAN ODALAR

En sevdiklerimiz, çocuklarımız için oda hazırlarken onların ilgi alanlarını ve zevklerini ne kadar dikkate alıyoruz?

Evim - - Güneşlİ Ev - GÜNEŞ ULUKUŞ/

Zaman ne çabuk geçiyor. Daha dün kucağıma aldığım oğlum, şimdilerde minik bir delikanlı oldu bile. Küçük odası, ona ve giderek artan eşyalarına yetmiyor artık. Nasıl bir çözüm bulabilirim diye düşünürken, birçok çocuk odası fikrini gözden geçirdim ve sonuçta bir karara vardım.

Biraz daha büyük olan ve daha az kullanmaya başladığımız çalışma odasını oğlumun odasına dönüştürüyorum.

Temel mobilyalar aynı kalırken, odada oğluma uygun yeni düzenlemeler yapmayı ihmal etmeyeceğim. Neler mi yapacağım?

Kitap okumayı çok sevdiği için ona elimdeki renkli minderlerden bir kitap okuma köşesi hazırlayacağım. Böylece minderlerin üzerine kurulup aslanlı kitabını akşamları birlikte okuyabiliriz.

Eski, atıl duran bir kitaplığımızı hardal tonlarında renklendirerek odasına yerleştirmeyi planlıyorum. Kumaş kutularda sakladığımız, çekmecelere sığdırmaya çalıştığımız kitap ve defterlerin daha düzenli durmasının yanı sıra oğlumun kütüphane bilincine sahip olması da oldukça hoşuma giden bir fikir. Eğer yeriniz darsa duvara monte minik kare ya da altıgen raflar bu düzenleme için ideal olabilir.

Kitap okuma köşesi:

Kitaplık:

Çalışma masası:

Artık daha fazla masa başında oturuyor. Birlikte çizimler ve boyamalar yapabileceğimiz minik bir masa ve sandalye, yanında bir lamba ol- dukça işimize yarayabi- lir. Kolay silinebilir ve kirr tutmayan seçenekler r tercih etsek de ahşap p eski bir masa ya da sehhpa canlı renklerle boyaanarak kullanılabilir.

Mini bir çadır:

Tüm çocuklar gibi Rüzgar da bir şeylerin içine girip oyun oynamaya bayılıyor. Kolayca kaldırılabilir, küçük, renkli bir çadır ile oyun zamanlarını daha keyifli hale getirebileceğimi düşünüyorum.

Makinelere, arabalara olan düşkünlüğü ve onları tamir etme isteğinden dolayı ona tamir aletlerini asabileceği bir alan oluşturacağım. Önüne tüm kamyon ve arabalarını dizerek istediği gibi oynayabilir, lastiklerini tamir edebilir. Çocuklar mutfak alanlarını da çok seviyor. Yeterli yeriniz varsa biraz daha geniş bir köşeyi mini mutfak ünitelerine de ayırabilirsiniz.

Minik pembe kalpli duvar kağıtları, açık pembe şifon perdeler ve Bambi figürüyle süslenmiş aksesuarlarla genç kızlarımızın odası daha renkli hale gelebilir. Diğer mobilyalarda beyaz ve gri tonlarını kullanarak şeker pembe dozunu dengeleyebilirsiniz. Erkek çocuklar için tren, araba gibi en sevdikleri nesnelerin olduğu renkli duvar kağıtları kullanmak odanın havasını kolayca değiştirebilir. Vintage araba ya da uçak figürleri, haritalar da ilgi çekici detaylar olabilir. Eğer odada biraz daha etkili bir değişiklik yapmak isterseniz geometrik desenler ve canlı renkler kullanarak bir duvar resmi yapabilirsiniz. Odaya farklı bir karakter ve sıcaklık katacak bu detay çocuk odasında sofistike bir oyun alanı yaratabilir. Duvarda sticker kullanmak da iyi bir fikir olabilir; pati izleri, minik yıldızlar ya d da balıklar duvarın belli b bir bölümünde kullanılab bilir. Minder, yatak örtüsü g gibi diğer eşyalarda da a aynı desenler tekrarlanab bilir.

Tamir alanı:

Diğer önerilerim:

g

gunes.ulukus@gmail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.