MUTLU OLMAK İÇİN ÇOK FAZLA ŞEYE GEREK YOK!

Yeni yılda herkesin sağlığını koruyabileceği kadar güçlü olmasını diliyorum. Siz de güzel şeyler dileyin...

Evim - - Elektrİklİ Süpürge - EMRE ÖZGÜDER

Mutluluk dışında bir gayemiz olabilir mi bu hayatta? Çok karmaşık görünen, hayat dediğimiz sürecin tek anlamı ve nedeni olabilir, o da mutluluktur herhalde. Aslında mutlu olmak için çok bir şeye gerek de yoktur, sanıldığı kadar zor elde edilen bir paye değildir. Onu bile inanılmaz zor hale getiren de biziz veya onu her yakaladığımızda alıp biraz daha öteye, biraz daha zor ulaşılan bir yere koyan da.

Sağlıklı olmak gerekir, bu ilk ve en önemli unsurdur mutlu bir hayat için.

Sağlıklı olabilmek için yeterince ama gerçekten sadece yeterince beslenmiş olmak gerekir. Susuz da kalmamak gerekir sağlıklı olabilmek için. Bunların dışında, konforlu bir sağlık için dış koşullardan korunmak yani barınmak gerekir.

Barınmak için sandığımızın çok çok altında metrekareler yeterlidir gerçekte.

Günümüz koşullarında bakıldığında bu saydıklarımın her biri için para gerekir. Çok para değil ama bir miktar para gerekir. Tüm bunların dışında biraz da güneş gerekir.

Yazın güneşle beraber biraz gölge; kışın da tüm soğuk günlerin arasında biraz güneş gerekir.

Hatta kışın ansızın güneşli bir günle karşılaşmak gerçek bir mutluluk sayılır. Aslında bunların dışında kalan her şey uydurmadır, mutlu olmak için illa da gerekmezler. Evet, insanın hayatta kalmayı becerebilecek kadar güçlü olması gerekir tabii, ama bir banka genel müdürü gücüne illa gerek yoktur aslında. Aslında ne kadar fazladan güce ihtiyaç duyuyorsanız, o denli zayıf gördüğünüzdendir kendinizi; o kadar çok korktuğunuzdandır bu ihtirasınız. Doymamak, açlıktan değil, doyup doymadığını anlayamamaktandır çoğunlukla. Evet, sürekli etrafınızda çıtayı yükseltenler vardır. Çok iyi bir arabası olmadan mutlu olamayanlar, çok iyi birkaç arabası olmadan mutlu olamayanlar vardır etra- fınızda, ama bilin ki bunlar hiç de gerekli i değillerdir. Benim de beğendiğim araba- lar var, ama hiçbir zaman onlara sahip ol- mak için çok büyük bir çaba harcadığımımı hissedemedim. Dünyayı gezmek ben de e isteyebilirim, tüm dünyayı olmasa da bazı yerlerini görmek isterdim, ama görmediğim kısmına üzülecek de değilim. Çünkü daha da mutlu olmak ne demektir çok iyi bilmiyorum ben. Mutluluğumun çok fazla dereceleri yok benim.

Mutluyumdur veya değilimdir ve sanıyorum genellikle mutluyumdur.

Ders vermek için fakülteye giderken, haftada iki gün, metrobüs kullanıyorum. Bindikten üç durak sonra birden önünüzde bir yer boşalmasının ve yolun kalanında oturarak kitap okumanın yarattığı bir mutluluk var. İyi bir araba satın alındığında hissedilen mutlulukla bunu karşılaştırabilsem ölçerek, çok büyük bir fark çıkacağını sanmıyorum. Belki sanacaksınız ki yeni iyi bir araba alamadığım için böyle düşünüyorum, bunun da payı vardır belki, ama daha önce yepyeni bir model araba satın almışlığım var. İlk sabah çok sevindiğimi de hatırlıyorum, çok daha lüks bir araba alınca insan acaba ne kadar daha fazla mutlu olabilir, diye sormuştum kendime. Bugün kendime biraz daha farklı soruyorum bu soruyu, daha fazla mutlu olmaya gerek var mı acaba? Sanıyorum insanın yaşamının bir dengesi oluyor hep. O yüzden aşırı uçlardan çekinirim.

Mutluluk, tüketmekten çok üretmekle ilgili bir duygudur bence.

Sahip olunandan çok yaratılanla ilgili bir duygudur. Şimdi bu gözle değerlendirebilirsiniz yeni yıldan umduklarınızı. Belki birçok insana göre eksikten çok fazlanız vardır bu hayatta. Belki yeni yıl için kimsenin eksiğinin kalmamasını dileyebilirsiniz. Belki bu yönde atacağınız adımların mutluluğudur en büyük eksiğiniz. Doğrudur, bizim mutfak da eski. Fakat biliyoruz ki her yeni mutfak girişimi beraberinde mutluluğu kadar da sıkıntı getirir.

Yeni bir mutfak istemekten vazgeçe çecek değilim tabii ama galiba bu yeni yıl di dileklerim arasında birinci sırada olmayaca caktır, ilk ona girmesi bile şüpheli.

Yeni yıld da herkesin sağlığını koruyabileceği kadar g güçlü olmasını diliyorum. Herkesin, her mutlu luluğunun farkına varabilmesini, çok ihtiraslı ve hırslı olmamasını diliyorum.

Siz de güz zel şeyler dileyin yeni yıl için, kendiniz için, h hepimiz için.

Hepimizin buna ihtiyacı var.

ktandır çoğunluk

Tchibo.

ğ

/ emreozguder.gmail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.