Bulaşık makinesinin YAP’ları ve YAPMA’ları

Evim - - Düzen -

Çatalların ucu yukarı mı yoksa aşağıya mı bakmalı? Peki tabaklar sağa doğru mu yoksa sola doğru mu yerleştirilmeli? Bulaşık makinesini yerleşimi ile ilgili kısa ipuçları işinizi kolaylaştırabilir. İlk olarak büyük parçaları yerleştirmekle başlayın. Böylece makinenin iç hacmini çok daha verimli kullanabilirsiniz.

Tüm tabakları aynı yöne doğru dizmeyin. Tabakların iç yüzeyleri içe bakacak şekilde yerleştirilmeli. Dizilim küçük tabaklardan büyüklere doğru olmalı ki sprey tüm tabaklara yeterli miktarda ulaşabilsin.

Bulaşıkları tiplerine göre dizin. Bulaşıkları cinslerine göre dizdiğiniz takdirde makineyi boşaltırken çok daha hızlı hareket edebilirsiniz. Örneğin kaseleri kaselerle, bardakları bardaklarla, çatalları tek bir çatal bölmesine koymak gibi. Ayrıca çatal-kaşık ve bıçaklarınızın sap kısımları yukarı bakacak şekilde yerleştirilmeli ki hem düzgün temizlenebilsin hem de olası kazaların önüne geçilebilsin.

Makineye koymadan önce yıkamayın. Günümüz makineleri yeterince iyi temizlediği için bulaşıklarınızı yıkayarak koymanıza gerek yok. Bu fazladan su harcamanıza, enerji sarfiyatına sebep olacaktır. Sadece pirinç gibi bakliyat kalıntılarını özellikle temizlemeniz gerekir; çünkü filtrelerin tıkanmasına sebep olabiliyorlar.

Yapın: Yapmayın:

Yapın:

Yapmayın:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.