NAsıl sEçIlIr?

Evim - - Evim & Ben -

LED lambaların nasıl seçileceği konusunda Philips’in önerilerine göz atın.

Lambalar farklı duy tiplerine sahiptir ve hepsi aynı armatüre uymaz. Ampulü değiştirirken mutlaka uygun duy tipini seçin. Kutunun üzerinde duy tipi mutlaka belirtilir.

Duy tipini seçin:

Lamba şeklinizi belirleyin:

Lambanın şekli, kullanılacak avize tipine bağlı olarak değişir. Oturma odası için spot LED lambalar kullanılabilir. Ancak mutfak, çocuk odası gibi her yöne ışık veren bir aydınlatma ihtiyacı varsa, standart şekle sahip LED lambalar idealdir.

Geçmişte lamba kutusunun üzerinde yazan vat değerine (W) bakarak seçim yapılırdı, ancak bu kural artık geçerli değil. LED lambaların yaygınlaşmasından sonra “lümen değeri” kavramı önemli hale geldi. LED lamba seçimi yapılırken enerji tüketim değeri olan vat değerine (W) değil, ışık akısı olan lümen değerine

Parlaklığı seçin:

bakılmalıdır. Seçilen lambanın lümen değeri ne kadar yüksekse, LED lamba daha parlak ışık verir.

İstediğiniz renge karar verin:

Düşük değerli sıcaklık renkleri (örneğin 2700K) sıcak ve sarı aydınlatma ortamı sağlarken, yüksek değerli sıcaklık renkleri (örneğini 6500K) soğuk ve beyaz renkli aydınlatma ortamı yaratır.

Ayarlanabilir parlaklığa ihtiyacınız var mı?

Kutu ambalajının üzerinde parlaklığı ayarlanabilir (dimmable) ibaresi bulunan LED lambaların parlaklığı ile oynanabilir.

Doğru LED lambayı seçerken önemli bir konu ise kalite belgeleridir. Türkiye’de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren 2 yeni tebliğ yürürlüğe girdi. Yeni tebliğ sayesinde, enerji etiketindeki verimsiz F ve G enerji sınıfları kaldırılarak, 2 adet yeni enerji sınıfı A+ ve A++ eklendi. Sonuçta en yüksek enerji verimliliği sınıfı A++ oldu.

Kalite belgelerini kontrol edin:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.