DAIMA TEMIZ PENCERELER

Perde, stor ve panjurlar evin en çok toz ve kir çeken yerlerinden. Birkaç temizlik hilesi ile PErDELErINIZ UZUN YıLLAr ILK GüNKü GIBI YENI VE TEMIZ GörüNEBILIr.

Evim - - İpucu - HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL

Alivine tül perde, Ikea. Çiçekli perde ve stor, Koçtaş.

Perdeler yıkansın

Haftada bir kez vakumlu süpürge ile tozunu alın. Hassas ve ince tüller için süpürge ucunda yumuşak bir fırça kullanarak zedelenmesini önleyin. Her altı ayda bir kuru temizlemeye verin ya da elde yıkayın. Düşük ısıda santürfüj yapın ve hafif nemliyken ütüleyin.

Storları havalandırın

Önce yere düzgün biçimde serin. Fırça taktığınız süpürgeyle temizleyin. Yıkamaya uygun bir kumaştansa iki saat sabunlu suda bekletin ve gerkiyorsa hafifçe çitileyip süngerle silin. Daha sonra iyice durulayın. Kağıt güneşlikleri sadece nemli bezle silin.

Kir pas temizliği

Jaluzileri önce kapatın ve yumuşak nemli bir bezle ya da mikrofiber fırça ile tozunu silin. Bunu içten dışa ve alttan üste doğru hareketlerle yapın. Cam temizleyi- ci deterjanla kir ve pas lekelerini temizleyin. Bu uygulamayı ahşap jaluzilerde uygulamayın, yıpranabilir.

Dikkat:

Tertemiz panjurlar için

Panjurları birkaç ayda bir temizleyin. Vinil ya da PVC panjurlar özel deterjan karışımıyla ya da sıvı bulaşık deterjanıyla silinebilir. Silerken damlamasını önlemek için yere serin. Kör noktaları ve köşeleri eski bir diş fırçasıyla ovalayın. Ahşap olanlarda su kullanmayın. Bunun yerine mobilya temizleyicisi sıktığınız pamuklu bir çarşafla silin.

Üç küçük hile

1. Küçük lekeler ve inatçı kirler için buharlı el süpürgesi kullanın.

Jaluzileri üzerine oda parfümü sıktığınız temiz bir bezle silerseniz günboyu mis gibi kokar.

Eğer perdeleri nemli olarak asıyorsanız tozun içeri girmemesi için pencereleri sıkıca kapatın.

2.

3.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.