HALI VE KANEPEDEKİ LEKELER

Evim - - Evim& Ben -

Lekelerle baş etmenin altın kuralı dökülen şeylere anında müdahale etmekten, doğru yöntemle leke üzerini ovmaktan geçiyor. Uygulayacağınız yöntemi öncesinde görünür olmayan bir alanda test edebilir ya da leke oluşur oluşmaz ilk önce daha az görünen bir alanda deneyebilirsiniz.

Soda ve hafif nemli bir bezle lekeyi ovarak çıkarmanız mümkün. Bulaşık deterjanı ve hafif nemli bir bezle çikolata lekesini çıkarabilirsiniz. Yağlı bir leke olduğu için yağı çözme özelliği olan bulaşık deterjanları işe yarayacaktır. Dışardan içeri doğru lekeye müdahale etmeye özen gösterin.

Önce lekenin üzerine biraz tuz serpin. Tuz lekeyi ilk olarak içine çekecektir. Sonrasında bir halı ya da döşeme şampuanı ile lekeyi silin.

Sıcak su, bir çorba kaşığı beyaz sirke ve sıvı bulaşık deterjanı ile hafif mürekkep lekelerini çıkarmanız mümkün. Daha ağır lekeler için mutlaka kimyasal kullanmanız gerekir ki lekeyi çözebilsin.

Yağ lekesinin üzerine biraz karbonat serpiştirin. Pudra da benzer işlevi görecektir. 15 dakika sonra elektrik süpürgesi ile çekin. Temiz bir bezle ve halı ya da döşeme şampuanı ile lekeyi ovun.

1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı, 1 tatlı kaşığı beyaz sirke ve 2 bardak sıcak su ile lekeyi ovarak çıkarabilirsiniz.

1. Kan lekesi: 2. Çikolata:

3. Kırmızı şarap:

4. Mürekkep lekesi:

5. Yağ lekesi:

6. Ruj lekesi:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.