ARZU NESNESİ KUZİNELER

Büyükannelerimizin evindeki kuzineli sobalar ve o sobanın etrafında geçen neşeli, samimi kış günleri ve geceleri . Üzerinde çay demlenirken, içinde böreğin piştiği ve bir yandan da evin ısındığı kuzineli günlere dönmeye hazır mısınız?

Evim - - Mevsİm -

Kuzine hem ısıtmaya hem de üzerinde veya içinde yemek pişirmeye yarayan büyük sobalara verilen isim ve geçmişi 1700’lü yıllara dayanıyor. İnsanlar binlerce yıl boyunca yemeklerini ateşin üzerinde pişirmiş. Romalılar döneminde zenginler ekmeklerini ısıtılmış tuğlalar üzerinde pişirmeye başlasalar da yemek pişirmek için hala çıplak ateş kullanılmış. İçinde katı yakıt yakılan bir soba üzerinde yemek pişirme ise ilk kez 17. yüzyılda Amerika’da gerçekleştirilmiş. Hatta o dönemde Pensilvanya’nın bazı bölgelerinde dökme demir kuzineler kullanılmış. 1798 yılında ise Amerika doğumlu Benjamin Thompson, Münih’te geliştirilmiş bir kuzine yapmayı başarmış. Tuğla bir ocağın içine madeni raflar yerleştirip altına ateş yakmış ve üzerinde de yemek pişirmiş. Isotto Forno kuzine, Meda Şömine.

Hem dekoratif hem işlevsel

Kuzine sobalar uzun yıllardır ülkemizde de kullanılıyor. Büyük şehirlerde doğal gazın gelmesi, merkezi ısıtma sistemleri ve kombi kullanımının yaygınlaşmasıyla geçmişte bir süre unutulmuş olsa da son yıllarda, dekoratif anlamda da gelişen bu keyifli ısınma araçlarına ilgi oldukça arttı. Isınmanın yanı sıra üzerinde su ısıtılması, yemek yapılması, fırın bölümünde ise hamur işlerinin pişirilmesi gibi amaçlarla kullanılan kuzineler, görsel anlamlada da mekanlara sıcaklık katıyor.

Kuzine sobanın faydaları

Kuzine, Tekzen. • Kuzineler, kullanılan ortamda ısınmanın yanı sıra yiyeceklerin pişirilmesi veya ısıtılması gibi sorunları da çözerek tüp gazdan tasarruf etmeyi sağlıyor. • Kuzineden elde edilen ısı, ortamın nemini kurutmadığı için ağız ve boğazda kuruma yapmıyor.

Erendemir kuzine: 717 TL., n11.com Daiwa kuzineli soba: 2.879,90 TL., Tekzen.

Hergom kuzine kırmızı, Dekortaş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.