HERKESİN EVİ GARDIROBUNA BENZER

Herkes gardırobuna da evine de kişisel zevklerini taşır, tarzlar ister istemez her iki alanda da aynıdır.

Evim - - Evcİlİk -

Moda ve dekorasyonun birbirleriyle flört halinde oldukları hep söylenir; podyumda ekose etekler varsa, o yıl yatak örtülerini de ekose desenli görürüz. Bu yüzdendir ki pek çok mağaza zinciri, ev dekorasyon ürünlerine yönelik ve çoğunlukla ‘home’ uzantılı bir alt marka oluşturur. Biz bu iki yaratıcı kulvarın sadece birbirlerinden ilham aldıklarını düşüneduralım, onlar daha çok teknik olarak koleksiyonlarını yılın moda trendlerine göre gerçekleştirerek, paralel tekstil ürünlerini kullandıkları için birbirlerine benzerler.

Birbirinden ayrılamayan moda ve dekorasyon, evlerin de sahiplerinin gardıroplarıyla paralel bir anlayışla döşenmelerinin haklı kanıtıdır.

Zira herkesin evi için yaptığı seçimler gardıroplarına benzer. Çünkü herkes, ister istemez yaşam alanlarına da gardıroplarına da kişisel zevklerini taşır; tarzlar her iki kulvarda da aynıdır. Kimi evler sahipleri gibi klasikten yanadır örneğin, evlerini modası geçmeyen giysiler gibi döşerler. Gardıroplarında mutlaka siyah küçük bir elbiseleri, topuklu bir ayakkabıları, bir trençkotları vardır; aynı evlerinde bir abajur, camın önünde bir berjer, önünde de bir puf olduğu gibi. Modern evlerin hiçbir zaman modasının geçmediğine inananlar temelde sade e mobilyalar ile kendini gösteren bir- kaç renkli, tasarım objeyi tercih h ederler; aynı blucin, düz kesim birr ceket, bir çift deri çizme ile renkli li birkaç fuları gardıroplarından eksik k etmedikleri gibi. Düzen ve alışkanlıklar bakımından da durum farklı değildir; herkes evine gardırobundaki ya da gardırobuna evindeki düzeni ve alışkanlıkları taşır.

Hiçbir şeyini atmaya kıyamayan bir ev sahibinin gardırobunun bir kısmı da halihazırda giymediği eşyalarla ya da uyumsuzluğun uyumunu seven bir ev sahibinin gardırobu da evi gibi rengarenk giysilerle dolu olabilir.

Buna tezat uyumu önemseyen bir ev sahibi daha en başından koltuklarını, kanepelerini ve perdelerini, renk, malzeme ve desen ortak paydasında buluşturmuştur. Elbette mutlak değil fakat yine tahmin edersiniz ki, bu ev sahibinin giysileri, ayakkabıları ve takıları birbirleriyle muhtemelen uyum içindedirler. Düzenli olmayı pek sevmeyen ve kendi dağınıklığı içinde bir düzeni olan insanların evleri de dışarıdan bakanlar için karışıktır örneğin. Objeler, aksesuarlar, kitaplar bir rafın üzerinde ya da bir dolabın içinde değil her yer yerdedirler. Bu evin sahibinin gardırobu hak hakkında, muhtemelen giyilmeyen ve giy giyilen eşyalarla, kazaklar ve tişörtlerin ay aynı yerde olduğunu söylemek zor olma maz sanırım. Ya da tam tersi, evde düze zeni seven bir ev sahibinin gardırobunda daki her şeyin katlı, düzgünce yerleştirilm rilmiş ve kategorilere ayrılmış olduğunu tahmin etmek en az diğeri kadar m muhtemeldir. H Hatta daha ileri gideyim, bana hep e evdeki seçimlerimizle gardırobumuzd daki elbiselere atıfta bulunuyormuşuz g gibi gelir;

püsküllü abajurları çarliston e elbiselere, kadife perdeleri jilelere, J Japon fenerlerini balon eteklere, dant tel tülleri dantel elbiselere, Chesterfie eld kanepeleri deri ceketlere benzet tirim.

Bana kalırsa moda, insanın evine yakışanı giymesidir!

n

İkea.

n

asligibinet@gmail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.