MUTFAĞIMI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM AMA NASIL?

Yemek pişirmenin yanı sıra sosyalleştiğimiz, ailecek bir arada en çok vakit geçirdiğimiz, evlerimizin kalbi mutfaklar için en yeni trend ne diye merak ediyorsanız...

Evim - - Güneşlİ Ev - GÜNEŞ ULUKUŞ/

Bir evin kalbi olarak nitelenen mutfaklar, ister küçük ister büyük ölçekli olsun, gerçekten de yemek pişirmenin yanı sıra ailecek sohbet ettiğimiz, sosyalleştiğimiz alanlar. Bu anlamda

mutfaklar aslında sadece bedenimizin değil, ruhumuzun ve zihnimizin de beslendiği yaşam alanları.

Tüm bu önemine rağmen evin diğer alanlarıyla uğraşmaktan mutfaklara gereken ilgiyi göstermiyor, gerekli yenilemeleri hep erteliyor ya da her şeyin birbiriyle mükemmel uyumundan oluşan sıkıcı mutfaklarda vakit geçirmeye devam ediyoruz, sizcede öyle değil mi? Oysa bu dönem çoktan sona erdi. Yeni yılın “karışım” trendiyle mutfakları yenilemenin bence tam zamanı!

Mutfağınızı yenilemek istiyorsanız 2016 yılının mutfak trendleri ilham kaynağı olarak size fikir verebilir.

Bu yaklaşımla mutfağınızda malzemeleri karıştırabilir, tezgah arkasındaki fayansları yenileyebilir, aydınlatmalarla çok farklı bir ambiyans oluşturabilirsiniz.

Pirinç ve çelik gibi metallerin birlikte kullanımı modern mutfaklarda gün geçtikçe popülaritesini arttıran bir strateji.

Bu birlikteliğe mutfağınızda yer vermeye çalışabileceğiniz gibi ahşap, , mermer ve bakır r üçlüsünden olu- şan eşyaları da a bir arada kullannmayı deneyebiilirsiniz. Pirinç gibi, i, bakır da modern rn eklektik stilde mut- t- fak alanındaki görsel etkiyi canlandıran bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Tezgah ve mutfaklarda kullanılan ahşap yüzeyler mutfaklara sıcaklık katabiliyor. Gri tonlarının hakim olduğu bir mutfağa pirinç detaylar eklemek şaşırtıcı derecede yenileyici ve şık bir etki yapabiliyor. Aynı zamanda ahşap ve mermer karışımına, biraz da gümüş tonları eklemek mükemmel bir kombinasyon oluşturabiliyor.

Kısacası karma malzemeler kullanma trendi içerisinde ahşap, taş ve metalin kombinasyonları öne çıkıyor.

Mutfak tezgahları arkasında kullanılan fayanslar da gün geçtikçe ilginç şekillerde karşımıza çıkıyor. Balıksırtı gibi sıra dışı desenlerle bu alanı iyi kullanarak mutfağa renk ve neşe katacak bir detay olarak değerlendirmek mümkün. Beyaz dışında siyah fayanslar da, tuğla duvarlar ve ahşap detaylarla birlikte kullanıldığında mutfağa zengin bir görünüm ve derinlik katmak için ideal.

Siyah fayanslar gibi son dönemlerde dikkat çeken bir diğer trend de siyah paslanmaz çelik eşyalar.

Mutfak zemininde renkli ve desenli döşemelerle farklı bir görü rünüm yakalamak da mümkün. Bu kullanımda beyaz duv varlar ve beyaz tuğla tipi tezgah arkası fayanslarla görünümü ferah tutabilirsiniz. Mutfağınıza ekleyeceğiniz ilginç dekoratif detaylarla da dokuları zenginleştirebilirsiniz. Mutfak aydınlatmaları da gün geçtikçe önem kazanıyor. Özellikle

aynı s sarkıt lambaların grup h halinde kullanılmaları old dukça popüler.

Simetri y yerine lambaların düzensi siz kullanımları da farklı bir o odak oluşturmak için terc cih edilebilir.

tuta

gunes.ulukus@gmail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.