Bir sorum

Evim - - Evim & Ben -

Bilmek için can atıyor fakat sormaya çekiniyor musunuz? Çekinmeyin, sorun!

Kafanızı karıştırması en muhtemel konuları işin profesyonellerine sorduk.

Duvara asacağım eşya ağırsa ne yapmalıyım?

Eğer asacağınız nesne 30 kilogramdan daha ağır ise kartonpiyer veya alçıdan daha destekleyici olan iç duvarlardaki dikey ahşap kirişler üzerine asma işlemini uygulamalısınız. Ağır bir ayna veya televizyon asarken, yükün dengeli dağılması için en azından iki noktada ahşap kirişten destek alınması gerekir.

Duvarımın alçıpan veya alçı kaplı olduğunu nasıl bilebilirim?

Alçıpan ( kartonpiyer), yapımı daha hızlı ve daha kolay olduğu için 1950’lerden sonra alçının yerini aldı. Ayrıca alçı duvar gibi ufalanıp dökülmez, dolayısıyla bir şey asması da daha kolaydır. Hangi duvara sahip

SEZONLUK VE UZUN ÖMÜRLÜ BİTKİLER ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Tek yıllık bitkiler sadece bir sezon yaşarlar. Çok yıllık bitkiler en az üç yıl yaşarlar, tekrar büyür ve çiçekleri her sene yeniden açar. En göz alıcı ve bakımı kolay bahçeler ise bu iki türün birleşiminden meydana gelir. Çok yıllık bitkiler bahçenizin omurgasını oluştururken, tek yıllık bitkiler, çok yıllık bitkilerin çiçek açma dönemleri arasındaki sürede bahçenize renk katabilirler. Bahçenizin yıl boyunca güzel görünmesi için profesyonel destek alabilirsiniz. olduğunuzu tespit etmek için raptiye testini kullanabilirsiniz. Raptiyeyi göze çarpmayan bir noktadan duvara bastırın. Eğer rahatlıkla girerse kartonpiyerdir, eğer girmez veya çok zorlarsa alçı duvardır.

Endüstriyel ahşap gerçekten ahşap mıdır?

Gerçekten ahşaptır, ama bildiğimiz katı ahşap değildir. Endüstriyel ahşap çok katmanlı ahşap bir sandviç gibidir; sert keresteden işlenmiş parke kaplamadan farklı olarak, endüstriyel ahşap parke düşük kalite bir grup ince ahşap tabakanın en üzerine yüksek kalite bir dilim sert ahşabın yerleştirilerek birbirine yapıştırılmasıyla meydana gelmiştir. Endüstriyel ahşap bazen katı ahşap (sert parke) kadar maliyetli de olsa, klasik malzemeye göre iki avantajı vardır. Birincisi montajı kolaydır, ikincisi eğer endüstriyel ahşap birinci sınıf malzemeden imal edilmişse daha dayanıklı olabilir.

Bir kanepenin kapı eşiğinden geçip geçemeyeceğini nasıl bilebilirim?

Bu tamamen kanepenin çaprazlamasına yüksekliğine ve derinliğine bağlıdır. İşe kapı eşiğinin yüksekliğini ve genişliğini ölçerek başlayın, daha sonra kanepenizin bir kenarını sol alt köşeden sağ üst köşeye kadar çaprazlama olacak şekilde ölçün. Bu ölçü yani “çaprazlama derinlik”, kapınızın genişliğinden küçük olmalı. Daha sonra kanepenin arkasına geçip yine aynı şekilde sol alt köşeden sağ üst köşeye doğru çaprazlama olarak kanepenin çerçevesini ölçün. Bu ölçü “çaprazlama yükseklik”, kapınızın yüksekliğinden az olmalı. Aksi takdirde, açılı bir şekilde deneseniz bile kanepeyi içeri sokmanız zor olacaktır. Bazı kanepelerin ayaklarının çıkarılabile-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.