Kullanırken bilmeniz gerekenler

Evim - - Önerİ -

• Sade bir görüntü sunan düz stor perde sistemleri özellikle küçük mekanlar için ideal bir seçim. • Genellikle koton, lamine veya blackout kumaşın kullanıldığı bu sistemde çek-bırak, yandan sarmalı ve otomatik olmak üzere üç farklı mekanizma uygulanıyor. • Stor perdelerin sarma sistemini belirlerken önüne ayrıca kornişli bir perde de kullanıyorsanız içten sarmalı, yani pencereye yakın olan mekanizmayı tercih edin. • Yandan sarmalı stor mekanizmalarda zincirin yanı sıra kordon veya bağlamalı modeller dekoratif seçeneklerdir. Ayrıca zincirli mekanizmalarda çocuk kilidi de uygulanabiliyor. • Stor, jaluzi sistemleri ışığı ve pencereyi tam olarak kapatmadığından kuzeye bakan odalarda tercih etmeyin ya da blackout veya astarlı olarak kullanın.

Desen oyunları

Pencerelerde renk ve desen kullanırken birbirinin kombini olan seçenekleri tercih edin. Mesela aynı renk paletini uygulayacaksanız perdeler desenli, storlar düz ya da tam tersi olsun. Birini çiçekli, diğerini çizgili ya da puanlı yapabilirsiniz.

Soğuk mekanları ısıtın

Yüksek tavanlı eski tip evlerin kanatlı pencerelerinde rüzgar kaçakları yenilere göre daha çok hissedilir. Bu yüzden stor perde kullanırken astarlı olan seçenekleri tercih edin. Bu perdeyi daha dolgun ve tok gösterir, güneşi kırar ve izolasyona katkı sağlar.

Laura Ashley.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.