FAZLALIKLARDAN KURTULUYORUM

Yine, yeniden bahar geliyor ve evde bahar gibi “yeniden doğuş” etkisi yaratmanın en güzel yolu da Fazlalıklardan kurtulmaktan geçiyor.

Evim - - Güneşlİ Ev - GÜNEŞ ULUKUŞ/

Kasvetli ve soğuk günler yerini çoğunlukla sıcak ve güneşli günlere bırakınca, ister istemez bir yenilenme heyecanına kapılıyorum. Hep aklıma taktığım irili ufaklı olumsuz düşünceleri bir kenara bırakmak, kış döneminde aldığım birkaç kiloyu vermek, evde kış boyunca farkında olmadan biriktirdiğim fazlalıklardan kurtulmak… İşte bu yenilenme dalgasında yapacağım “temizlik” işleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Silkelenerek, kışın biriktirdiğimiz fazlalıklardan kurtulmak, hem kendimizde hem evlerimizde bir devinim, bir “yeniden doğuş” etkisi yaratmanın en güzel yolu bence.

Peki nereden işe başlamalı? Planlayın:

Evde baharın gelişi gibi bir yeniden doğuş havası estirmek için öncelikle nelerden kurtulmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Seçimleri yapıp tüm fazlalıklardan kurtulmak için her odayı ayrı ayrı değerlendirmek, atılacaklar, verilecekler listesi oluşturmak işinizi kolaylaştırabilir. Listelerinizi oluşturup fazlalıklardan kurtulurken gerçekçi olmak, büyük önem taşıyor. “Zayıflarsam bu kıyafeti giyebilirim” düşüncesiyle senelerce giyilmeyen kıyafetleri dolapta tutmak sizce ne kadar mantıklı?

Duygusal bağ kurulan ancak dekorasyonla hiç mi hiç uyumlu olmayan bir objeden kurtulamamak da evdeki dağınıklık sebeplerinin başında geliyor. Kullanmadığınız, işe yaramayan obje vee eşyaları daha iyi değerlen- direbileceği yerlere ulaştırın. . Böylece içiniz rahat edecek k ve duygusal bağ kurduğuunuz eşyalardan daha kolay y ayrılabileceksiniz.

Gerçekçi olun:

gusallığı bırakın:

Duy-

Doğa dostu olun:

Evde kullanmayıp biriktirdiğimiz her türlü elektronik eşyayı, bu tip atıkları toplayan merkezlere iletmek çevre açısından büyük önem taşıyor. Biriktirdiğiniz gazete, dergi, takvim, broşür gibi kağıtları da geri dönüşümde kullanılmak üzere belediyelere teslim edebilirsiniz.

Kırık ve bozuk eşyaları atmayı deneyin. Saklasanız da yine bir gün karşınıza çıkacak eşyalardan bir an önce kurtulun. Bu işlemi 45 günde bir tekrarlayın.

Evin tüm fertlerini seferber edin ve herkese görevler vererek, kendi alanlarındaki fazlalıkları belirlemelerini ve çözüm üretmelerini isteyin. Evinize bir eşya alırken çift işlevli ya da çok yönlü olmasına özen gösterin. Örneğin giriş holüne altı dolaplı mini bir bank koyduğunuzda hem eve girip çıkarken oturup ayakkabılarınızı giyip çıkarabilirsiniz hem de altına çeşitli eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Kendinize “hayır” demeyi öğrenin, internetten ya da karşınıza çıkan uygun fiyatlı ürünleri sırf kaçırmamak adına alıp, evinizi ve dolaplarınızı doldurmayın. Bu liste daha da uzayıp gedebilir. Ama emin olun, fazlalıklardan kurtulduğunuzda kendinizi ve evinizi hafiflemiş hissedeceksiniz ve sıra geride kalanları düzenlemeye gelecek. Bunun için her odanın “önce” fotoğrafını çekerek hangi depolama çözümlerine ihtiyaç olduğunu açık bir şekilde belirlemelisiniz. Her odaya göre yapılacaklar listesi hazırlamak her şeyi daha düzenli planlamanızı sağlayabilir. İhtiyaçlarınızı belirleyip planı oluşturduktan sonra ise ön hazırlıkları tamamlamalı, her oda için gereken ekstra depolama malzemelerini t temin etmelisiniz. Özellikle evin kull lanılmayan bölümlerinde depol lama alanları oluşturmak da işinizi o oldukça kolaylaştırabilir. Hadi gel lin birlikte başlayalım!

mayı öğrenin:

olun:

Sadeleşin:

Alırken düşünün:

At-

Seferber

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.