Döşeme değiştirme rehberi

Mobilyalarınızı yenilemek veya eviniz için benzersiz parçalar yapmak için kolları sıvayın. Kumaşlar bu işte, yaratıcı ve ekonomik çözümler için en büyük yardımcınız olacak.

Evim - - Nísan Içindekiler - HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Eski, sevmediğiniz hatta size çirkin gelen mobilyanızı güzelleştirip uzun süredir ihmal ettiğiniz parçaya yeni bir şans verebilirsiniz. Üstelik onu zevkinize uygun hale getirmek belki de bir haftanızı bile almayacak. Her renk ve desende kumaşlarla, evdeki mobilyaları üstelik ekonomik bir şekilde yenilemeniz mümkün. Rehberimiz, bu konuda size izleyeceğiniz yol boyunca adım adım yardımcı olacak.

DOĞRU MOBİLYAYI SEÇİN

İlk denemenizde doğru bir mobilya seçmelisiniz. Bu bir tabure veya yemek sandalyesi olabilir. Kapitone bir kanepe tamamlandığında harika görünecektir, ama teknik açısından zor ve daha fazla zaman ile beceri gerektiren bu mobilyayı daha ileriki zamanlara bırakıp işe kolayından başlamayı tercih edin.

Nereden bulabilirsiniz?: Evinizdeki eski eşyaları kullanmanın yanı sıra internet, müzayede, ikinci el mobilya satan dükkanlar, eskicilerden de mükemmel parçalar bulabilirsiniz. Özel bir parça istiyorsanız bulduğunuz zaman satın alın, çünkü ertelerseniz satılabilir ve daha sonra da aradığınız parçayı bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Almadan önce zaman ayırarak ürünü detaylıca kontrol edin, böylelikle düzeltemeyeceğiniz bir hasarı varsa onu da görmüş olursunuz.

Sandalye mi, koltuk mu?: Döşemeli bir yemek sandalyesi bile yemek alanınızı canlandırıp farklılık yaratmanıza yetebilir. Sadece oturma kısmı döşemeli olan bir sandalyeyi kolaylıkla yenileyebilirsiniz. Alacağınız sandalyenin konstrüksiyonun güzel gözükmesine önem verin, nasıl olsa döşemesini zevkinize göre yenileyeceksiniz. Bir koltuk ya da kanepenin döşemesini değiştirmek isterseniz kılıf yapma yolunu da seçebilirsiniz. Döşemeyi değiştirmek size zorlayabilir, oysa dikiş makineniz varsa ona rahatlıkla bir kılıf dikebilirsiniz.

Neden kaçınmalısınız?: Alacağınız mobilyanın üzerinde minik delikler varsa, bu içinde tahta kurusu olduğunun bir göstergesi olabilir. Bu delikleri kapatabilir ya da onarabilirsiniz, ama asıl sorunu çözemeyeceğiniz için bu mobilyayı almamanızda fayda var. İlk etapta yayları kırık, gıcırdayan sandalye ve koltuklardan da uzak durun. Bunları yenileyemeyebilirsiniz. Döşeme konusunda daha başlangıç seviyesindeyseniz kesinlikle çok büyük, konstrüksiyonu detaylı olan mobilyalardan kaçınmalısınız. Çünkü başarısız olma ihtimaliniz çok yüksek ve bu da şevkinizi kaçırabilir. Bu nedenle işe basit parçalarla başlayın.

Sorunu çözebilirsiniz: Bir eşyayı çok beğendiniz ama bazı kusurları var. Merak etmeyin bu sorunu çözebilirsiniz. Mesela bir sandalyenin rengini sevmediyseniz boyayıp vernikleyebilirsiniz. Üstelik bunu sprey boya ile birkaç saatte halledebilirsiniz. Ya da eğer sandalyenin ayakları titriyorsa nasıl takıldığına bakıp tutkal ya da vida ile sabitleyebilirsiniz. Dolgu malzemesinde sorun varsa, sünger ya da köpük minder ile yenileyebilirsiniz.

0 HANGİ KUMAŞI SEÇMELİYİM?

2 İlk önce kullanacağınız yere göre yıpranma ve aşınmayı göz önünde bulundurun. Sirkülasyonun yoğun olduğu yaşam alanlarındaki koltuk minderi ya da kanepe kılıfında kullanacağınız kumaşların sağlam bir örgü yapısına ve daha yüksek iplik sayısına sahip olmasına dikkat edin. Böylece aşınma ve yıpranmayı geciktirebilirsiniz. Seçim yaparken karşınıza birçok kumaş alternatifi çıkacak, her beğendiğiniz kumaşı hemen almayın, onun yaşam alanınızdaki diğer eşyalarla uyumunu da göz önünde bulundurun ve uyanı seçin. Bir dükkana girdiğinizde renk ve desen yelpazesine göz atın, bir fikir edindikten sonra satış elemanının tavsiyesini de dikkate alarak karar verin.

0 NATÜREL BEJ BİR DEKORASYONUM VAR, BUNA YUMUŞAK KONTRASTLAR EKLEMEK İSTİYORUM. NE TAVSİYE EDERSİNİZ?

2 Sahil evi renkleri olan mavi, gri, nil yeşili ve kum rengi daima taze bir görünüm sağlar ve zamansızdır. Renklerin yanı sıra bazı desenlerle de bunu sağlayabilirsiniz. Örneğin kuş, yaprak, çizgi ve nokta desenli kumaşlar bu görünümü sağlamanıza yardımcı olabilir.

0 AYNI MOBİLYA ÜZERİNDE FARKLI DESEN VE RENKLERİ KULLANABİLİR MİYİM?

2 Kesinlikle evet. Hattı farklı desenleri bir arada kullanarak harikalar yaratabilirsiniz. İlk önce kombinasyonları bir araya getirerek sonuca bakın ve renk kullanmaktan asla korkmayın. Örneğin bir kanepe üzerinde çizgili ve puantiyeli kumaşı bir arada kullanabilirsiniz. Kumaşlar bir odaya parlak renkleri taşımak için mükemmel bir şans. Bir koltuk ya da kanepe üzerinde kullanacağınız çok baskın olmayan renkler ile de mekanınıza farklılık katabilirsiniz.

0 DESEN SEÇERKEN NASIL KARAR VERMELİYİM?

2 Seçtiğiniz desen koyu ve çarpıcı renklerde ya da daha natürel olabilir. Önemli olan bu desenin yaşam alanınızdaki diğer eşyalarla uyumlu olmasıdır. Örneğin soluk durabileceğini düşündüğünüz doğal bir desen eşyalarınızla birleşince çarpıcı bir etki yaratabilir. Bu nedenle desen seçiminde en dikkat etmeniz gereken konu uyum olmalı.

TEMEL KURALLAR İyi çalışabilmek için ilk etapta bilgi, doğru araçlar ve kumaş gerekiyor. Başlamadan önce tüm ihtiyacınız olanları bir araya getirin. Bu şekilde hem öğrenerek hem de eğlenerek çalışırsınız, ayrıca zaman da kaybetmezsiniz. Öncelikle döşeyeceğiniz şeyi seçin, ihtiyaçlarınız ve yapılması gerekenleri belirleyin. İlk olarak eski kumaşların sökülmesi gerekiyor, sökerken mobilyanızın çerçevesine zarar vermemeye dikkat edin.

Oturma kısmının yenilenmesi İlk projeniz çok kumaş gerektirmeyen ve sadece birkaç saatinizi alacak bir yemek masası sandalyesinin oturma kısmını yenilemek olabilir. İşe döşeyeceğiniz oturma kısmını sökerek başlayın. İsterseniz sandalyenizin ahşap çerçevesini boyayarak ya da vernikleyerek ona yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Eğer sandalyenizin iskeletinin alt ahşabında eskime varsa burası için de bir plaka kestirip oturma alanına sabitleyin. Eski koltuk kumaşını dikkatlice çıkarın ve alttaki dolguyu kontrol edin. Büyük bir ihtimalle uzun bir süredir kullandığınız için bu dolguyu da yenilemek gerekecektir.

Dolgunun değiştirilmesi: Oturma kısmındaki süngeri yenilemeniz gerekirse ilk önce eski sünger üzerinden ölçüle- ri alın. Bu ölçülere göre süngerinizi kestirin (bunu siz de yapabilirsiniz ancak düzgün olması için alırken kestirirseniz daha iyi olur). Tek kat sünger ince geleceğinden yumuşak olması için iki kat yapın. Bu katları yapıştırıcı ile birbirine sabitleyin. Daha konforlu bir dolgu elde etmek ve ortasının kabarık durmasını sağlamak için daha küçük ebatlarda bir sünger kestirip bunu da üzerine yapıştırabilirsiniz. Sonrasında ilk önce süngerinizi ucuz bir ahşap kumaş ile kaplayın. Asıl kumaşı bunun üzerine yerleştirin.

Kumaşın döşenmesi: Kullanacağınız kumaşa karar verin. Ölçünüzü tüm kenarlardan 15’er cm pay bırakarak hesaplayın. Böylelikle dolguyu kaplarken et- rafında yeterince kumaş payınız olacak. Zımbalama işlemine geçmeden önce alt taraftan kumaşı iyi gererek düzgün olduğundan emin olun. Nasıl göründüğünü görmek için oturma alanının üst kısmını kontrol edin. Potluk bırakmadan dikkatlice zımbalayın. Son olarak sandalye iskeletinin üzerine oturma bölümünü yerleştirin ve vidalarla sabitleyin.

HANGİ KUMAŞI KULLANABİLİRİM? Doğru kumaşı seçerseniz bu mobilyanızın bitmiş halinin görünümünü de olumlu etkileyecektir. Kumaş alırken dikkat edeceğiniz birçok nokta var ama önemli noktaları atlamadan karar verirseniz bunu rahatlıkla çözebilirsiniz. Döşemede sevdiğiniz bir desen, renk ya da doku kullanmak yıllarca keyifle kullanacağınız bir mobilyaya da sahip olmanız demektir. Ayrıca böylelikle kimsede olmayan ve satın alamayacakları bir mobilyaya da sahip olursunuz. Kumaşı seçerken mümkün olduğunca internetten karar vermek yerine bir ku-

maş mağazasına gidip kumaşı görüp dokunarak seçin. Bir sürü kumaş rulosu kafanızı karıştırabilir ancak tedirgin olmayın gözleriniz o kadar kumaş arasından bile zevkinize uygun kumaşı seçecektir. Hoşunuza giden üreticileri ve istediğiniz kumaşın aşağı yukarı nasıl olacağını belirledikten sonra fiyat karşılaştırması için online sitelere de göz atabilirsiniz.

İpuçlarına dikkat edin: Acemi bir alıcıysanız bu kadar seçenek arasında kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz. Birkaç önemli noktaya dikkat ederek bunu aşabilirsiniz. Örneğin çok ince kumaşlardan kaçının, çünkü gerilmeye karşı yeterince güçlü olmayabilir ya da üzerine oturulduğunda kısa sürede aşınıp yırtılabilir. İlk birkaç projenizde işinizi kolaylaştırmak için düz kumaşlar seçin. Eğer desenli bir kumaş seçecekseniz mobilyanızın boyutu ile deseninizin ölçeğinin uygunluğundan emin olun. Örneğin büyük ölçekli bir desen tabure üzerinde özelliğini kaybederken bir kanepede gayet şık duracaktır. Eğer mobilyanızın çerçevesi düz ve basitse dramatik bir deseni rahatlıkla kullanabilirsiniz, fakat oymalı bir mobilyada daha düz desenleri tercih etmelisiniz. Eğer satın alırken şühpe ederseniz satıcıdan küçük bir parça kumaş isteyin ve mobilyanızın üzerine koyup uyumunu test edin.

Kumaşı nasıl kullanırsınız: Kumaşın nasıl kullanılacağını genellikle desen belirler. Burada bizi en fazla sınırlayan şey kumaşın enidir. Genellikle enler 140 cm olur. Eğer geniş bir yüzeyi kaplıyorsanız ence daha geniş olan kumaşları seçmeye dikkat edin. Mutfağınız için bir kumaş seçiyorsanız yağlanmaya dayanıklı ya da yüzeyi temizlenir kumaşları seçin. Nano teknolojik kumaşlarda ürün skalanızda yer alabilir. Yüzde 100 keten ve pamuk gibi dokulardan uzak durun, çünkü bunlar kiri ve yağı emer. Sık kullanılan alanlar için dayanıklı kumaşlar tercihiniz olsun.

Geleneksel görünüm: Eğer kumaşınızda gerçekten orijinal vintage görünüm istiyorsanız burada en çok dikkat etmeniz gereken şey, kumaşın uzun yıllar bekletilmesinden dolayı yıpranmış olmamasıdır. Kumaşı kullanmadan önce üzerine sinen kokulardan arındırmak için havalandırın.

Designer’s Guild/ Homteks.

Lot.

Keten kumaş: (en: 140 cm) 65 TL., Gelişim Tekstil. Pamuklu kumaş: (en: 180 cm) 18,50 TL., Erol Kumaşçılık. Polyester kumaş: (en:145 cm) 45 TL., Ketenci.

Jab.

Tasarım Perde.

Designer’s Guild/

Homteks.

% 100 pamuklu kumaş: (en: 140 cm) 35 TL., Gelişim Tekstil.

Polyester kumaş: (en: 145 cm) 45 TL., Ketenci.

NYA Nordiska/Müge Krespi Home Collection.

Tasarım Perde.

Keten kumaş: ( en: 140 cm) 360 TL., Erol Kumaşçılık. Polyester kumaş: (en: 145 cm.) 45 TL., Ketenci. Pamuklu kumaş: (en: 140) 35 TL., Gelişim Tekstil. Pamuklu kumaş: (en: 140 cm) 65 TL., Erol Kumaşçılık.

Lot.

Persan.

NYA Nordiska/Müge Krespi Home Collection.

Lot.

Damask.

Tasarım Perde.

Persan.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.