10 adımda yeni Bohem

Bir dünya gezginiyseniz, evde hippi ve etnik esintileri seviyorsanız yeni haliyle bohem stilini de çok beğeneceksiniz.

Evim - - Nísan Içindekiler - HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL

E vinizi yenilemeyi hep ertelediniz. Rahatlığı tercih ediyorsunuz ve modernliği seviyorsunuz ama zarif, klasik stiller de hoşunuza gidiyor. Öyleyse eklektik ve coşkulu detayları karmaşa yaratmadan bir araya getiren yeni bohem stili tam size göre.

Doku ekleyin: Mekanlara bolca doku ekleyin. Mesela keten döşemeli koltukları krom aksesuarlarla kullanın, tuğla bir duvara bolca ayna asın. Farklı dokulara vuran ışığın yaratacağı efektler mekanları hacimlendirir de.

KıSA AYAKLı üRüNLER KULLANıN:

Oturma alanlarınızı yer seviyesinde ya da alçak mobilyalarla süsleyin. Mesela kısa ayaklı bir bankı pencere önüne yerleştirin. Minderleri geniş bir kanepenin önünde kullanın. Pufları ise geçişleri ayırmak için kullanabilirsiniz.

BEYAZ VE SARı AHşABı KARışTıRıN:

Bu stilde koyu ahşaplar fazla ciddi bir hava yaratır. Bu yüzden açık renk ahşap ya da beyaz, krem gibi tonlarda lake kullanın. Ayrıca açık tonlar ışığı daha iyi yansıtır ve ferah bir his uyandırır.

BAHçEYI IçERI DAVET EDIN: Bolca dokuların yanına ekleyeceğiniz bitki ve çiçekler güçlü bir doğal etki yaratır. İçeriyle dışarısı arasında keskin bir ayrım yaratmayın. Mümkün olduğunca çok bitkiyi şeffaf kaplarda sergileyin.

KıRMıZı VE PEMBE çIZGILILER: Çiçek yoğunluğunu çizgili ve geometrik desenli yastıklarla dengeleyin. Ana

renkler kırmızı ya da pembe olursa stilin canlandırıcı etkisini pekiştirir.

BIR DUVARıNıZ TURKUAZ OLSUN: Bu parlak ama aynı zamanda dingin ton, bohem stilin de vazgeçilmezi. Mekanda canlandırıcı bir etki yaratırken atmosferi sakinleştirir, diğer renkleri pekiştirici bir rol oynar. Ancak rengi sadece bir duvarda uygulayın.

YANıP SöNEN ışıKLAR: Sıcak bir ev ortamı yaratmak için eskinin yanıp sönen ışıklarını kullanın. Eğer bulamazsanız yılbaşı süslerinden yardım alabilir ya da elektrikçinize birkaç sıra ampul dizisi hazırlatarak bunları mutfak, veranda hatta yatak odası, kapı ve pencere kenarlarına iliştirebilirsiniz.

YıPRANMış GöRüNüMLü YüZEYLER:

Bohem stilin bir diğer olmazsa olmazı eski ve yıpranmış yüzeyler. Etrafa serpiştireceğiniz aksesuarlar, sehpa, ayna ve halı gibi varsa aile yadigarı tamamlayıcılar evde yaşanmışlık hissini artırırken davetkar da kılar.

SANATSAL OLARAK SERGILEMEK: Bohem evler daha çok “Maroken” yani Fas’ı çağrıştıran detaylarla süslenir diye bilinse de belli bir kültüre ait değil. Bu yüzden gezdiğiniz ülkelere ait şeylerin hepsini bir arada gelişigüzel sergilemeniz yeterli.

KAT KAT HALı SERIN: Stilin özelliği bolca yastık, örtü ve battaniyeyi üst üste yerleştirmekse, bir kilimin üzerine diğerini sererek ve bunu zeminde de uygulayarak şaşırtıcı olun.

Seramik vazo: 590 TL., Home Sweet Home. Çok amaçlı konsol: 239,90 TL., adoremobilya.com Quantum serisi halı: 141-678 TL., Empera.

weheartit.com

Kapaklı mini servis: 29,99 TL., English Home.

Kristal lambader:

728 TL., Lucky Art.

Caprice melamine tabaklar: (adet) 17 TL., Crate&Barrel.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.