DIKKAT BEBEK GELIYOR!

Doğum günüme denk gelen bu sayının benim için bir başka anlamı daha var. Yakında ailemize katılacak oğlumla yıllar sonra okuyacağız Evim’deki bu yazıyı…

Evim - - Sosyal Medya -

Günler geçtikçe heyecan artıyor ve hazırlık süreci hızlanıyor. Her anne adayı gibi bu güzel haberi alır almaz kendimi bir alışveriş mağazasında buldum. Anneler bebeğinin olacağını öğrenir öğrenmez genelde ilk kıyafetini ya da ilk ayakkabısını alır. Oysa ben kendimi bebek nevresim takımı alırken buldum. Cinsiyetini öğrenmeden başladığım ilk alışverişimde doktorumdan bir uyarı aldım. Ara da ufak tefek alışverişler yapsam da bu süreci okuyarak ve araştırarak geçirdim. Bu yazımda sizlere bebek odası nasıl hazırlanmalı, nelere dikkat etmeli kısaca onları paylaşacağım.

Mobilya alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu görüntüden ziyade güvenli olması ve sağlığa zarar vermeyen boyalar kullanılmasıdır. Mobilyaları takım olarak alabileceğiniz gibi farklı mağazalardan aldığınız ürün gruplarını birleştirip bir oda da oluşturabilirsiniz.

Perde seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur güneş ışığını içeriye ne kadar geçirip geçirmediğidir. Kalın ve ağır perdeler hem hava geçişini hem de sıcaklığı etkileyecektir. Daha çok ince yıkama sonrası ütülemeye gerek kalmaya perdeler tercih edebilirsiniz.

Yeni doğan bir bebeğin iskelet ve kas sistemi tam olarak gelişmediği için ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Orta sertlikte bir yatak ideal olandır. Yeni doğan bir bebekte yastık kullanımı uzmanlarca tercih edilmiyor.

Bu önerileri uygulama ya da uygulayamama durumu sizi ne eksik yapar ne de fazla! Her şeyden önemlisi bebeğinizin ihtiyacı olan güvenli ve sağlıklı bir ortam oluşturmanızdır. • Evinizde küçük ve ayrı bir oda yapma imkânı yoksa, size evin her yerine özgürce dolaştırabileceğiniz park yatakları tavsiye ediyorum. Tatillerde de istediğiniz yere götürebilirsiniz. • Takım olan mobilya gruplarını tercih etmek yerine yapı marketlerde daha uygun bütçelere hitap eden, kendinizin kolaylıkla kurabileceği beşik ve dolapları tercih edebilirsiniz. Dolap koymaya yeriniz yoksa bol çekmeceli bir şifoniyer işinizi çok kolaylaştıracaktır. • Bebek şiltesini yün seçebilirsiniz. Ama unutmayın ki daha önce kullanılmış ve eski yünleri kesinlikle kullanmamalısınız! • Her gördüğünüz aksesuarı almak yerine kendi emeğinizle yaptığınız bir çerçeveyi bebeğinizin odasında hatıra olarak kullanabilirsiniz.

The Craftiest.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.