Ekolojik ol, sağlıklı yaşa

Soluduğumuz havadan yediğimiz yemeğe kadar her şey daha sağlıklı ve ekolojik bir çevre için olmalı. Öyleyse işe ev yaşamından başlamak gerek.

Evim - - Çözüm -

Çevreye saygılı, doğa dostu bir evde yaşamanın aslında çok basit kuralları var. Kullandığınız tekstillerden mobilyalara, sarfettiğiniz elektrikten suya, hatta yediklerinizi saklama koşullarına kadar belki ufak ama dikkat edildiğinde kazanç sağlayan uygulamalarla evimizi daha sağlıklı bir yuvaya dönüştürebiliriz.

58 mümkün mü? Aslında hepsi birer pazarlama seçeneği. Çünkü ahşaba renk veren ya da daha albenili kılan cilaların içeriğinde formaldehit denen zararlı uçucu bir kimyasal bulunur. Bu yüzden “ECO” etiketli ve su bazlı boya kullanımış olmasına dikkat edin. Geri dönüşüme önem verin: Mutfak tezgahında porselen, cam, kalsiyum ve resin esaslı olanları tercih ederek kimyasal atıkların bıraktığı zararı azaltırsınız ve VOC (Uçucu Organik Bileşikler) minimuma indirerek sağlığınızı korursunuz. Sihirli halılar: Doğal dokulu halılar son yıllarda çok revaçta. Bunun sebebi yine doğala dönüş, geri dönüşümlü ürünlerle çevreye verdiğimiz zararı azaltmak. Mesela jüt sıcak ve yumuşak dokuludur, yosun özlü dokumalar su geçirmez, sisal oldukça esnektir, bambu mekanları tazeler ve koko halılar oldukça dayanıklı olduğundan dış mekan kullanımı için idealdir. Tüm bu malzemeler yüzde 100 doğal liflerden, sürdürülebilir ve sağlıklı atmosferler yaratır. Nefes alan duvarlar: Alerjiniz mi azdı? Nefes darlığı mı başladı? Kısaca evinizin duvarları size eziyet mi ediyor? Öyleyse acilen boyanızı değiştirin ve mutlaka doğal hammaddelerden oluşan mineral ve süt bazlı boyalar tercih edin. Konvansiyonel boyalar yerine organik bileşenlileri kullanarak çevreyi korurken daha sağlıklı bir evde yaşayabilirsiniz. Koalalar gibi yap, sen de bambu seç: Ahşapla kıyaslanmaz ama bu uzun saplı doğal bitki iyi bir alternatif oluşturduğu için orman israfını önlemeye yardımcı oluyor. Üstelik pek çok avantajı da var. Mesela neme ve suya fazlasıyla dayanıklı bir malzeme, sağlam ve kolay deforme olmama özelliği var. Zeminden mobilyaya kadar pek çok alanda güvenle ve sağlıkla kullanılabiliyor.

Ikea.

Ahşap mobilya, yer döşemesi ve mineflo için leke tutmayan balmumu cilaları, auro.com.tr

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.