Rahat+ SPORTİF

Sahillerin ve adaların etkisi altındaki sıcak yaz günlerinde evler ilhamını denizci stilinden alıyorsa... O zaman denizden gelen renkler, ahşap ve doğal dokumalarla evleniyor, evin her köşesini rahat yastıklarla huzur kaplıyor demektir.

Evim - - Stİl -

Yastık: 45 TL., zet.com

Nerede deniz ve denize yakın bir hayat varsa, coğrafya ayırt etmeksizin orada adı gibi denizle özdeşleşen bir stil oluyor; biz onu denizci stili ya da dekorasyonda denizci/marin teması olarak biliyoruz. Denizin üzerinde, yani teknede ve denizin kıyısında, yani sahilde ne varsa bu stile yansıyor; bize denizin bizzat kendisinden gelen özgürlüğün ve rahatlığın tadını çıkarmak kalıyor. Çünkü denizin kendisi gibi, denizci temasında mevsim hep yaz!

134 Mevsimin haklı ihtiyaçlarından biri olan denize ve sahile yakın hissetme arzusuyla yıllar önce temelleri atılan denizci stilinin, cezbedici tarafını üzerimizde bıraktığı duygular haklı çıkarıyor. Denizle yakın ilişki içinde yaşayan insanların huzurlu, sakin, telaşsız, keyifli olmalarından yola çıkınca gerçeği fark ediyoruz. Mesela adalarda yaşayanlar, hiçbir şeyi aceleye getirmiyorlar; yemeklerini akşam geç saatlere kadar yiyor, öğleden sonraları uyuyorlar. Adalar ne ka- dar telaşın olmadığı kara parçaları olarak ün yapmışlarsa, mesleği denizci olanlar da o derece rahat ve özgür olarak biliniyorlar. Demek ki denizin istisnasız herkese kendini iyi hissettirmesi bir tesadüf değil. İşte denizci stili, denizin ve denizle ilişkili olan her şeyin evlere bir yansıması; eğer evler ilhamını denizci stilinden alıyorsa, sahillerin ve adaların etkisi altında kalıyor demektir. Denizci stilini evlere taşımanın en orijinal yanı, her stilde-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.