YENI MEVSIM, YENI EV

Siz de benim gibi taşınma telaşındaysanız size yaşadıklarımdan yola çıkarak evi dekore ederken hayatınızı kolaylaştırabilecek ipuçları vermek istiyorum.

Evim - - Sosyal Medya -

Yıllarca benim gibi yeni bir eve taşınmanın ve o evi baştan sona dilediğiniz gibi dekore etmenin hayalini kuranlardansanız işiniz çok zevkli ama karar almak da bir o kadar zor. Okuduğunuz dekorasyon dergileri, takip ettiğiniz blog ve instagram hesapları, pinterest, gezdiğiniz mağazalar, içinde kaybolduğunuz kataloglar, online alışveriş siteleri, daha önce gidip beğendiğiniz evler derken eminim sizin de aklınızda pek çok dekorasyon fikri uçuşuyordur. Dekorasyona meraklı olduğum için sanırım 10 yıldır dergilerde görüp beğendiğim fikirleri kesip biçip toparlıyordum. Blogların ve instagramın hayatımıza girmesiyle ilham aldığımız kareler de çoğaldı tabii. Şimdi ilk iş bunları elemek ve sizi en iyi yansıtan fikirleri toparlamak. Ben de kestiğim fikirleri eleyerek hayal ettiğim evi gerçeğe dönüştürmek için bir ilham panosu hazırlamaya başladım.

Özgür ruhlu, rengarenk, rahatına düşkün Bohem stili mi, dingin ve sade İskandinav mı, kır havasını eve taşıyan sıcacık ve bol çiçekli provence tarzı mı, göz yormayan minimal mi, yoksa şehirli modern stil mi size daha çok hitap ediyor ona karar vererek yola çıkın. Belki de kendi stilimi kendim yaratırım biraz karıştırıp yakıştırarak eklektik bir stil ile ilerlemeyi tercih ederim diyenlerdensiniz. Evinizde bir bütünlük yaratmak adına sizi en iyi yansıtan, en rahat edeceğiniz, yarattığınız dünyada keyifle ve severek en çok vakit geçirmek isteyeceğiniz stili seçmeniz çok önemli. Ev dekorasyonun da bir nevi sanat olduğunu unutmayın, arka fonundan en ufak detayına kadar evinizin size ve misafirlerinize vereceği hissin sırrı yarattığınız ortamdan geçiyor. Sıcak, eğlenceli, sakin, doğal, rahat ya da şık, seçim size kalmış.

Taşındığınız gün yan sehpadan mutfaktaki kavanozlara kadar her şeyin hazır olmasına gerek yok. Evinizde yaşadıkça beğendiğiniz parçaları dekorasyona dahil edin. Uzun yıllar beraber yaşamak, her gün bakmak ve kullanmak istediğiniz, sevdiğiniz parçaları bulmak o kadar da kolay değil. Biraz sabredin. Sırf uygun bir aydınlatma bulamadınız diye alelade bir seçim yapmayın, içinize en çok sineni bulmak için biraz zamana bırakın. Yetenekli Türk tasarımcılarının da işlerine göz atın, onları takibe alın. Bir yerde hoşunuza giden bir eşya gördüğünüzde mekan sahibine nereden aldığını/nerede yaptırdığını sorun. Evinize yaşanmışlık katmak için vintage mağazaları ve antikacıları gezin, seyahatlerinizde dekorasyon mağazalarına da göz atın, şehrin bit pazarlarında da vakit geçirin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.