ÇOÇUKLAR IÇIN BANYO

Evde alanınız varsa çocuğunuz için bir banyo alanı kurgularken nelere dikkat etmeli, nasıl kurgulamalısınız? Ya da banyoyu onların da kullandığı bir alan düşündüğümüzde, mevcut banyoda onlar için neler yapabiliriz? Bu iki sorunun yanıtını pek çok yaratıcı

Evim - - Çözüm -

Evde çocuk banyosu için yeterli ve uygun bir alan varsa...

Yeterli alan varsa ve bir çocuk banyosu tasarlıyorsam, evin kendi tasarım diline uygun bir projelendirme yapmakla işe başlıyorum. Çocuklar için genellikle renkli ve canlı tasarımlar yapmayı tercih ediyorum.

Nelere dikkat ediyorsunuz?

Seramikleri seçerken banyoyu kullanacak çocuk ya da çocukların sevdiği renklerden faydalanıyorum. Örneğin mavi rengi seviyorsa mavi tonlarında seramikler seçmeye özen gösteriyorum. Ya da dolaplarda, raflarda bu renkleri kullanıyorum.

Fonksiyonalite olarak duş alanını geniş tutmaya çalışıyorum. Rahat duş yapabilmesi ve oynayabilmesi için...

Duşlarda alanımız varsa oturma alanı yaratmamız çok faydalı oluyor. Mesela, evin ortak banyosunda, eğer yeterli alan varsa mutlaka bir oturma alanı olmalı.

Çocuk klozetleri için standart boyların en küçüğünü seçiyorum. Yükseklik olarak da standarttan daha kısa tutuyorum ölçüyü.

Lavabolarda da aynı mantıktan yola çıkıyorum. Normal yükseklikten birkaç cm daha aşağıda tasarlıyorum lavabo ünitesini. Fakat ben, çocuklar hızla büyüdüğü için evleri tasarlarken vitrifiyeleri standart yükseklikten 4-5 cm daha düşük yerleştirerek kullanıyorum. Böylece çocuklar daha uzun yıllar bu üniteleri rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Aynalar için özellikle eğlenceli tasarımlar yapıyorum. Yuvarlak formlardan faydalanıyorum.

Lavabo ünitesi altına yerleştirilmiş hareket eden bir basamakla yükseklik sorununu da çözüyorum.

Çocukların kullanacağı banyolarda bir diğer önemli konu kayma problemidir. Bu problemi çözmek için de parlak seramikler yerine kaymaz, mat ve dokulu seramikler kullanmayı tercih ediyorum.

Duş içine de, güvenlik önlemi olarak mutlaka ahşap deck kullanıyorum.

Çocuk lavaboları için standart yükseklik 3-6 yaş için 55-60 cm, 7-10 yaş için 60-65 cm aralığında, KLOZET YüKSEKLIğI ise maksimum 35 cm olmalı.

Lil’Gaea kutup ayısı ayna: 165 TL., hipicon.com

Bulut aplik, Biscuit.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.