BIZIM AILEDE KADINLAR ÇALIŞMAZ KURALINI AVON ILE YIKTIK!

Fatoş Karahasan, Avon Güzelliğe Değer Katan Kadınlar projesi kapsamında bu ay, Ecem Çotul’u sayfalarımıza konuk etti.

Evim - - Avon -

Avon Güzelliğe Değer Katan Kadınlar projesi kapsamında proje danışmanlığını yürüten Fatoş Karahasan’ın röportajlarına kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Ecem, okul ne zaman bitti? Geçtiğimiz yıl, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldum. Hemen ardından özel bir şirkette çalışmaya başladım. Annem, babam tüm ailem Denizli’de. Ben İstanbul’a okumaya geldim. İş bulunca da burada kaldım.

Avon’la ne zaman tanıştınız? Annem 2000 yılında Avon’la çalışmaya başladı. Ben 7 yaşındaydım. Okuma yazmayı Avon kataloglarından söktüm diyebilirim. 18 yaşıma girdiğim gün annem beni üye yaptı. Üniversitede harçlığımı çıkardım. Bizim ailede kadınlar çalışmaz. Annem bu durumu Avon’la kırdı.

Anneniz size örnek oldu … Evet, o kendi işini kurdu, çalışmaya başladı, ben ondan feyz aldım. Ben de kendi işimi kuracağım, çalışacağım dedim. Belki de İstanbul’a o cesaretle geldim. Denizli gibi küçük bir yerden İstanbul’a gelmek büyük bir cesaret. Ailede okuyan tek kız benim. Tek İstanbul’a gelen de benim. Avon’u çok seviyorum. Onun da beni sevdiğini düşünüyorum!

Anneniz 17 yıldır Avon’lu… Evet, önce temsilcilikle başladı. Sonra Satış Lideri oldu. Geçenlerde konuşuyorduk, “anne kaç kişiyle çalıştın?” diye sor- dum. “yaklaşık 1.500 kişiyi ekibime kattım bu zaman içinde” diye cevap verdi. Şu anda ekibinde 450 kişi var. Ben bronz satış lideriyim. Benim ekibimde 50 kişi var. Annem tabii ki bana çok yardımcı oluyor. Çekirdekten yetiştiniz bir bakıma…

Avon’un her şeyini biliyorum. Bana 10 sene önceki bir katalogda çıkmış olan bir parfümü sorun, ne olduğunu söylerim. Sistemini biliyorum. Satış tekniklerini biliyorum. Avon, temsilcilerin kendilerini geliştirmelerine önem veriyor. Annem her zaman Avon’un yeni çıkan ürünlerini ilk alanlardan olur. Biz her şeyi önce kendimiz deneriz. Bu yüzden her ürünü ezbere biliyorum. Annenizle bir ekipsiniz…

Annem 43 yaşında. Erken yaşta evlenmiş, erken yaşta doğum yapmış. Aramızda 20 yaş var. Kendisine çok vakit ayırmamış. Ama, Avon’la pek çok konuda kendisini eğitti. Onunla beraber ben de öğrendim. Biz beraber gidiyorduk güzellik uzmanlığı seminerlerine. İzmir’de, İstanbul’a Antalya’da toplantılar oluyordu, ben katılıyordum. Okula gitmesem bile kendi işim olur hep diye düşünüyordum o zamanlar. Öğrendikleriniz işinize yarıyor mu?

Hem de çok. Ben gazetecilik okudum ama bir gazetenin reklam departmanında çalışıyorum. Avon’dan öğrendiğim satış teknikleri işimde bana çok yardımcı oluyor. Tüm satış tecrübem Avon’dan geliyor. Parfüm satmakla, ilan satmak arasında büyük bir fark yok aslında. İkisinde de, ürününüze inanarak iletişim kurmanız, müşteriye cazip geleni göstermeniz gerekir. Geçmişle ilgili neler hatırlıyorsunuz?

Ben 23 yaşındayım. Benim ne hikayem olabilir ki. Bu annemin hikayesi. Ona sorsak, “Avon’dan önce kendimi bir hiç gibi hissediyordum. Avon’dan sonra, para kazandım. Kendime güvendim. Kendimi geliştirdim.” diyecektir. Bizim hayatımızda Avon olmasaydı, bambaşka hayatlarımız olurdu. Annemin Avon temsilciliğine başladığı dönemi hatırlıyorum. Hayatımızı Avon’dan önce, Avon’dan sonra diye ikiye ayırabilirim. Annem, Avon’la kendisini buldu. Kendine güveni yerine geldi. Onu bana aşıladı. Ben annemin kendisine güvenmesine güvendim. Sonra da kendime güvendim. İstanbul’dasınız, anneniz Denizli’de. Peki birlikte nasıl çalışıyorsunuz?

Aslında Avon temsilciliği bizim kendi dükkanımız, kendi işimiz. Annemle ikimiz onu işletiyoruz. İstediğimiz zaman açıyoruz, istediğimiz zaman kepenklerini indiriyoruz. Annem sabah sekizde dükkanı açıyor, akşam 6’ya kadar bilgisayarı başında. Çok çalışıyor. Çok disiplinli annem kendi işini kurdu. Kendi düzeni var. Bana harika bir örnek oluyor. Onun izinden gidiyorum.

Fatoş Karahasan ve Avon satış lideri Ecem Çotul.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.