Biraz da çamaşır yıkama alışkanlıklarınızdan bahsedelim!

Yeni kıyafetleri giymeden önce yıkar mısınız? Islak çamaşırları gece boyunca çamaşır makinanızın içinde bırakır mısınız? Peki işin uzmanları bu konuda ne diyor? İşte yorumlar...

Evim - - Evİm&Ben -

Renklilerle beyazları ayırır mısınız?

Uzmanlar diyor ki: Birçoğumuz çamaşır yıkamanın en temel kuralını biliyoruz aslında. Beyazlarla renkliler karıştığında koyu renkli kıyafetlerinizdeki boya, beyazların mat gri veya pembe bir renge dönüşmesine yol açabilir. Bunun gerçekleşmesi zamanla da olabilir, özellikle ılık veya sıcak su kullanırsanız sadece tek bir yıkamayla da bu sonuç oluşabilir. Eğer koyu siyah çizgileri olan beyaz bir tişört gibi karışık renkli bir kıyafetin nasıl yıkanacağını bilmiyorsanız, renkli kısmının bulunduğu bir köşesini deterjanlı sıcak suya batırın. Eğer boyası akarsa, soğuk suda boyası daha fazla çıkmayana kadar yıkayın ve daha sonra beyazlarla birlikte yıkamak için ayırın.

Beyazları yıkarken her seferinde çamaşır suyu kullanıyor musunuz? Uzmanlar diyor ki: Çamaşır suyu sihirli bir şekilde beyazların parlaklaşmasını sağlar, lekeleri çıkartır ve mikropları öldürür, fakat bütün kumaşlar için güvenli değildir. Örneğin ipek ve yün kumaşlarla birlikte asla kullanmamanız ve mutlaka kıyafetin etiketindeki nasıl yıkanacağına dair bilgileri kontrol etmeniz gerekir. Beyazlatıcıyı beyaz kıyafetinizden çıkartamadığınız bir leke olduğunda bu lekeyi çıkarmak için veya mutfak havlusu gibi çiğ ete değmiş bir çamaşırı temizlemek için kullanın.

Sütyenlerinizi kurutucuya koyar mısınız? Uzmanlar diyor ki: Sütyenleri kurutucuya koymak paranızı tuvalete atmak gibidir. Kurutucudan gelecek az bir miktar ısı bile sütyeninizi giymekten çok daha hızlı bir şeklide esnetir ve bozar. Ayrıca kurutucunun tamburunda sürekli yuvarlanması sütyenin iç tellerinin dışarıya çıkmasına sebep olabilir. Elde veya çamaşır torbasının içinde, hassas programda yıkadıktan sonra kapı kulpuna asarak kurutmak en iyi sonucu verir.

Islak çamaşırları gece boyunca çamaşır makinesinin içerisinde bırakır

mısınız?

Uzmanlar diyor ki: Kırışıklıkları ve nem kokusunu engellemenin en iyi yöntemi çamaşırlarınızı makineden en kısa sürede çıkarmaktır. Kıyafetleriniz ne kadar buruşuk durursa kurutucunun onları açması o kadar zor olur. Eğer çamaşırlarınızı 12 saat veya daha fazla makinenizde unutursanız, makinenizdeki her şeyi çıkarın, silkeleyin ve tekrar makinenize koyarak duru bir yıkama yapın.

Kurutucudan çıkardığınız çarşafları hafif nemli iken mi katlarsınız, yoksa tamamen kurumasını mı beklersiniz?

Uzmanlar diyor ki: Çarşafları hafif nemliyken katlamanın veya yatağa sermenin kırışıklıkları azalttığını duymuş olabilirsiniz, fakat bu uygulama küf oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle tamamen kuru olmaları önem taşıyor. Bu durum duş aldıktan sonra, kurulanmadan kıyafetlerinizi giymeye benzer. Kırışıklıkları engellemek için çarşaflarınızı kurutucudan çıkardıktan hemen sonra katlamaya çalışın.

Banyo havlularınızı ne sıklıkta yıkıyorsunuz?

Uzmanlar diyor ki: Her gün kullanılan banyo havluları en azından haftada bir yıkanmalıdır. Yaklaşık üç kullanımdan sonra havlular, görünüşünün donuklaşmasına ve yassılmasına sebep olan milyonlarca ölü deri hücresiyle kaplanmış olur. Havlularınızın davet ettiği yaklaşık bir düzine bakteri ve mantar türü bulunuyor. Bazıları biriktikçe çok kötü koku yayabiliyor. Kötü kokuyu engellemek için havlularınızı sıcak suda yıkayın ve tamamen kurutun. Nem kokusu hala varsa, havlularınızı tekrar sıcak suyla yıkayın fakat bu sefer suyun içine bir fincan sirke veya çamaşır suyu katın.

Ne çeşit bir çamaşır deterjanı kullanıyorsunuz? Uzmanlar diyor ki: Her çeşidin kendine göre avantajları var, fakat sıvı olanlar daha kullanışlı, çünkü sıvı deterjanları ön işleme tabi tutmanız gereken le-

kelerde de kullanabilirsiniz. Kapsüller de elverişlidir fakat daha pahalı ve küçük çocuklarınız varsa şeker gibi görülebileceklerinden dikkatli olmanız gerekir. Toz deterjanlar genellikle en ucuz olanlardır, fakat kutusu kullanışsızdır ve soğuk suda veya fazla doldurulmuş bir çamaşır makinesinde tam olarak çözülmeyip kıyafetlerinizde tortu bırakabilir.

Kıyafetinizin etiketinde ‘elde yıkayın’ yazıyorsa ne yaparsınız? Uzmanlar diyor ki: Etiketteki ‘ elde yıkayın’ yazısı, kıyafetinizi elde yıkamanız gerektiğini ifade eder. Ancak birçok kıyafet firması daha dikkatli olunması için etiketlere ‘ sadece elde yıkayın’ yazıyorlar. Kıyafetin zarar görmesini engelleyen ‘hassas program’ ve yıkama torbası kullandığınız sürece, pekçok narin çamaşır makinede yıkanabilir. İpek ve yünlü kıyafetlerin, yumuşak bir sabunla, oda sıcaklığındaki suda ve elde yıkanması en idealidir.

Hiç makinenizde, varsa, ‘kırışıklık azaltıcı’ programı kullandınız mı? Uzmanlar diyor ki: Çoğunuz bu kullanışlı programı es geçmiş olabilir. Bu program, çamaşırlarınızı ılık suda ve ardından biraz daha soğuk suda durular, ardından daha kısa ve yavaş sıkma programı ile kurutur. İkinci durulama suyu gömlek ve diğer kırışmaya yatkın kıyafetlerin kırışmasını önleyici etkide bulunur.

Yeni kıyafetlerinizi giymeden önce yıkar mısınız?

Uzmanlar diyor ki: Mutlaka yapmanız gereken bir uygulama olmasa da, ön yıkamayı tercih edebilirsiniz. Yeni aldığınız bir kıyafet mağazada önceden denenmiş olabilir ve kıyafetin üzerinde mikroplar kalmış olabilir, yıkamak ayrıca imalat sürecinde kullanılan kimyasalları da temizler. Hassas bir cildiniz varsa veya ikinci el kıyafet alıyorsanız bu işlemi uygulamak daha da önemlidir. Ayrıca koyu renk bir kot aldığınızda da uygulamalısınız, çünkü kumaş boyası derinize veya eşyalarınıza bulaşabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.