Nisan Bereketiyle Geliyor

Bir yandan yağmasını beklediğimiz bahar yağmurları, bir yandan yapılacak onca iş.

Evim - - Evİm&bahçem -

Bu ay bahçenize çalı bitkilerini davet edin. Kartopu bunlardan bir tanesi. Aşırı sıcak bölgeler dışında hemen her yerde yetişir. Toprağı daima nemli ve geçirgen olmalıdır. Bahçenizde dikili olan mevcut bitkilerin odunlaşmış dallarını dipten kesin.

Seralara gelecek tek mevsimlik ve çok yıllık bitkileri dikmek için tarhlarınızı yabani otlardan temizleyin ve yavaş eriyişli çiftlik gübresi ve taze toprak karışımı ekleyin, yüzeysel çapalama ile havalandırın.

Yine eğer uygunsa güzel bir leylak çalısı dikebilirsiniz.

Bahçede ya da büyük saksılarda yetiştireceğiniz domates, salatalık ve biber türleri için hazırlık zamanı. Havalar ısınmaya başladığında da dikim işleri başlıyor. Sebze bahçenizi temizle- yin. Gübre gerekirse de iyi cins toprak ilave ederek ekleyin ve yüzeysel çapalama yapın. Geçen sene diktiğiniz bitkileri bu sezon aynı yere dikmeyin, verim almak için bu öneriyi dikkate alın. Yan yana dikimlerde domatesin yanına fasulye, kabak, patates tercih etmeyin. Sarımsak, soğan, fesleğen ve maydanoz domatese arkadaşlık edebilir. Ayrıca domates tarhları arasına kadife çiçeği dikin. Bu çiçeğin yapraklarının kokusu zararlıları kaçırtır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.