Renkleriyle ve dokularıyla romantizm kokan bir stil: Shabby

Beyaz ve krem gibi açık tonların hakimiyetindeki Shabby stili eski haliyle olduğu kadar yeni versiyonuyla da huzurlu, şık ve feminen etkisinden hiç kaybetmiyor.

Evim - - Nísan 2017 -

Fırfırlar, püsküller, nakışlar ve çiçekliler… Hepsi bir arada kulağa biraz fazla geliyor olabilir ama Shabby stilinin pastel tonları ve iç açıcı havası ile bütünleşince ne karmaşık geliyor, ne de abartılı. Aslında stilin oldukça romantik, hatta nostaljik ve feminen bir duruşu var. Stilin kalbinde eski ve onarılmış ya da bu havayı veren mobilyalar duruyor. İkinci el mobilya satan herhangi bir yerden kolayca bulabileceğiniz bu tarz ürünlere küçük bir beyaz eskitme boya müdahalesi yapmak yeterli. Her ne kadar vintage stil ile benzer yanları olsa da shabby çok daha romantik hatta Fransız ya da İngiliz saraylarını andıran detaylar içerir. Stili sadece aksesuarlarla vurgulamak da seçenekler arasında. Öyleyse envai çe-

şit oymalı aynalar veya eskitme ayna yüzeyli tamamlayıcı mobilyalardan yardım alın. Ama dikkat! Gümüş ve lameyi altına tercih edin. Patine yüzeyli seçeneklere her zaman yer verin. Bu bir konsol ya da komodin olursa çok daha şık durur.

YATAK ODASINA ÇOK YAKIŞIR

Bu tarzın evde favori yeri yatak odaları. Kendi odanızda ya da kızınızın odasında bu stil keyifli durur. Stilin alışveriş durakları Çukucuma, Kadıköy veya Üsküdar’daki eskiciler. Bu adreslerde eski bir yatak başı bulmak zor değil. Bunu zımparalatıp beyaz veya pembe patine cilalatın, duvara sabitleyin. Önüne kenarı fırfırlı yastıklar ve kapitone yatak örtüsüyle süslediğiniz yatağı yaslayın ve yatak başını içinde taze güller bulunan eski bir vazo yerleştirilmiş komodin ve fiyonklu bir abajurla zenginleştirin.

FAVORI MALZEMELER

Shabby stili tamamen feminen bir tarz değil elbette. Evet stilin temsilcisi eskitme yüzeyler ama araya serpiştireceğiniz yıkanmış meşe ya da ham ahşaplarla yaşam alanlarında dengeli kontarstlar yaratabilirsiniz. Aynı şekilde aydınlatma seçimlerinde de mat ya da parlak metal olanlara yönelin ya da krom şamdan ve çerçeveler seçin. Unutmayın evler cinsiyetsiz mekanlar oldukça zenginleşir.

YENI YORUMLARA AÇIK OLUN

Her şeyde olduğu gibi dekorasyon stilleri de zaman içinde evriliyor, değişiyor. Özünden çok bir şey kaybetmese de Shabby stilinin yeni versiyonunda geleneksel fırfırlara, yoğun çiçeklere fazla yer yok. Sadeleşen versiyonun tek değişmezi kullanıldığı mekanlara her zaman duygusal bir romantizm sunması.

Zara Home.

heR şey beYAZsa? Kanepeden sehpaya her şeyin

beyaz olduğu bir oda sıkıcı

geldiyse araya biraz siyah ya da koyu kahve eklemekte sakınca

yok.

arredamentoshabby.it

blancmariclo.com

Shabby Chic yani kendi içinde dağınık bir şıklık. Bu iki zıt anlam içeren kelime bir araya gelerek böylesi aşk dolu, ihtişamlı bir stile imza atıyor.

DAĞINIK ve ŞIK

Laura Ashley.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.