DERYA BAYKAL İLE KEYİFLİ BİR GÜN

Derya Baykal’ı her gün canlı yayın yaptığı televizyon kanalının stüdyosunda ziyaret edip hem keyifli bir sohbet yaptık, hem de ondan Anneler Günü için el emeği, pratik hediye fikirleri aldık.

Evim - - Mayis Fikirleri - HAZIRLAYAN FUNDA MAVİŞ FOTOĞRAFLAR LEVENT KULU

Her zaman canlı, pozitif ve dinamik bir insan Derya Baykal’ı daha yakından tanımaya hazır mısınız? Sizi hep canlı, pozitif ve dinamik görüyoruz. Bu enerjinin sırrı nedir?

İşimi çok seviyorum. Çok çalışırım, bütün programları izlerim, gazeteleri geceden okurum, eve iş de götürürüm, bir yandan televizyon izler bir yandan çalışırım, aynı anda sosyal medyayı takip ederim. Beni bu dinlendiriyor ve bu şekilde bir enerji buluyorum. Çok evciyimdir, evle çok uğraşırım, sürekli dekor değiştiririm, bir koltuğun 3 ay sonra sıkılır kumaşını değiştiririm. Bir yaz bütün evi bembeyaz ertesi yaz rengarenk yaparım. Her gün canlı yayın yapıyorsunuz, bu zaten yorucu ve zaman alan bir iş. Bir de ciddi vakit ayırdığınız youtube kanalınız var.

İşim çok zaman alıyor gerçekten ama çok iyi bir ekip çalışması yapıyoruz. Televizyonda gördüğünüz iki dakikanın arkasında saatler var. Herşey elde yapılıyor, bir atölyem var, denizden topladığımız taşlar, midye kabukları, teller, yünler, düğmeler, boncuklar, binlerce çeşit yapıştırıcılar, parafinden sabun bazı-

124 na kadar aklınıza ne gelirse her şeyimiz var. Yaklaşık bir senedir Youtube kanalım için çekimler yapıyoruz, sitcom tadında bir kanal. Gerçekten herşeyi ciddiyetle ve uzun uzun anlattığımız çok keyifli videolar çekiyoruz. İlerde ben bu dünyadan gittikten sonra güzel veriler, fikirler kalacak. Tiyatro kökenlisiniz, çok da iyi bir oyuncusunuz ancak sizi bir süredir tiyatroda ya da dizilerde göremiyoruz. Vakitsizlikten mi?

Benim tiyatrom, sitcomum burası. Birşeyi yapıyorsanız ona odaklanmalısınız. Kızım Ferhan bir oyun yazmak istiyor, belki seneye orada oynayacağım. Prova saatlerini bana göre ayarlayacaklar. Yaptığınız her işe o kadar hakimsiniz ki, sanki bugün elinize bir oyun metni verilse yarın ezberinizle sahnede hazır olur gibisiniz? Çalışkan ve çok disiplinli misiniz?

Fazlasıyla çalışkan ve disiplinliyim ve her zaman işimin başındayım. Böyle olmazsanız başarılı olamazsınız. Ekipçe çok büyük emek veriyoruz. Teve2’de rengarenk bir program yapıyorsunuz. Verdiğiniz pratik fikir- ler izleyicilerinize ilham veriyor. Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Seyirci fikir edinsin istiyoruz. Son bir hadiseyi anlatayım; pahalı bir markadan ciddi para ödeyerek bir boyun aksesuarı aldım ve yayında takıp yakında bunun yapılışını izleyicilerle paylaşacağımı söyledim. Bir gün Cunda’da geziyorum, bir dükkanda benim taktığım boyunluk duruyor, hemen içeri girip bu boyunluğu kimin yaptığını sordum, görevli kız annesinin yaptığını söyledi, anneniz bunu benim programımda görmüş olabilir mi dedim, annesini arayıp sordu ve annesi Derya Baykal’da gördüm dedi, biz daha yapılışını anlatmadan programımızda bu ürünü görmüş ve bizim çok pahalıya aldığımız aksesuarı 50 TL.’ye satıyor. O kadar heyecanlandım ki, demek ki birileri bizi izleyerek ekmek yiyor, bu tip örnekler çok yaşıyoruz. Kimisi evinde çocuğuna yapıyor, kimisi yapıp kermeste satıyor. Verdiğiniz fikirlerle insanlara tutumlu olmayı da öğretiyorsunuz.

Kesinlikle, mesela hasır çantaların sapları çok çabuk yıpranıyor, kopuyor ve çöp oluyor ama biz çantayı çöpe at-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.