Sizin için ideal ütüyü seçİn

Ütü yapmayı daha konforlu hale getirmek için, yapacağınız seçimlerde, buhar gücünden ütü tabanına kadar birçok detayı dikkate almalısınız.

Evim - - Evİmİ Kuruyorum - HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Ütü satın alırken kararınızı belirleyecek en önemli özellik ütünün buhar gücü. Buhar gücü ve basıncı yüksek ütüler elbiseleri daha kolay ütülemenizi ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Buhar özelliği zayıf olan bir ütü sizi yorar. Ütünün rahatça tutulmasını sağlayan ergonomik bir tasarım, tabandaki delik sayısı ve bu deliklerin buharı kumaşın üzerine yayması da ütüyü kolaylaştırır.

Buharlı ütü satın alırken motor gücünü belirten watt bilgisine dikkat edin. Genellikle 1.600 W ile 3200 W arasında değişen değerlerde ütü bulmanız mümkün. Kırışıklık ve buruşuklukları açmak için ütünüzün yüksek wattta olması daha iyi olacaktır. Kırışıklıkların kolay- ca açılabilmesini sağlayan sürekli buhar etkisi ütü tabanı kadar önemli bir nokta. Dakikada ütünün üretebildiği buhar hacminin minimum 40 gr/dk olması gerekir. Ütünün ekstra püskürtmede uyguladığı şok buhar miktarı ise zor kumaşlar için ütünün bir kerede aralıklarla üretebileceği buhar miktarıdır. Şok buhar miktarının yüksek olması ütü yapmayı kolaylaştırır ve hızlandırır.

Kumaşın yapışmaması, parlamaması ve üzerinde ütünün rahatça kayabilmesi için seramik tabanlıları seçebilirsiniz.

Yapışmaz teflon tabanlı ütüler kumaşın yanmasını ve sararmasını önler.

Çelik taban ise ısıyı eşit şekilde dağıtır, rahatça kayar ancak kumaşın yanma riski yüksektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.