YENİ EV KURMANIN VE TAŞINMANIN STRESİNİ, BU KONUDA DENEYİMLİ YOUTUBER ASLI YAŞASIN’IN VERDİĞİ ÖNERİLERLE KEYİFE ÇEVİREBİLİRSİNİZ.

Evim - - Dekorasyon -

Bu dönemi kolay atlatabilmenin tek yolu planlı ve programlı olmak. Bu planı hafta hafta yaparsanız işiniz kolaylaşır. Dilerseniz bu notları takviminize işleyebilir bu sayede günü geldiğinde sırası ile yapacaklarınızı gerçekleştirerek bu evreyi maksimum huzurlu şekilde atlatabilirsiniz. ATLAMAMANIZ GEREKEN EN ÖNEMLI KONULAR Aboneliklerinizi listeleyin. Tamamını yeni adresinize geçirmek üzere listeniz aşağıdaki gibi: • Su • Doğalgaz • Elektrik • TV Lisansı • Telefon • Internet • Su-Süt gibi abonelikler • Dergi yayın abonelikleri • Güvenlik şirketi abonelikleri • Fatura adresi • İkametgah • Aile Hekimi değişikliği • Sigorta. TAŞINMANIZA 8 HAFTA KALA

Yeni evinize taşınacak eşyaların bir listesini yapın. Çocuğunuzun küçülen kıyafetleri, oynamadıgı oyuncakları ve sizin uzun süredir giymekten vazgeçtiğiniz dolap bekçisi kıyafetleriniz. Bu konunun uzmanı Marie Kondo’nun youtube kanalındaki ev düzenleme konulu videolarını izlemenizi öneririm. Ben de kanalımda kendisinin kitabında belirttiği yöntemlerle fikir verebilecek bir çok örnek düzenleme yaptım.

Evde kullanmadığınız mobilyalarınız akseuarlarınız için Dekopasaj.com gibi 2. el mobilya ve ev eşyası alım satım pazar yerilerini kullanabilirsiniz. Burada mobil telefonunuzla eşyaların resimlerini çekip ölçü ve ürün detay bilgilerini yazabilir, hızlıca satışa açtığınız bu eşyaları satarak yerine yeni ihtiyaçlarınızı ikinci el makul fiyatlarda alabilirsiniz. Kolay tarafı mobilyaların gönderimi ile uğraşmıyorsunuz.

Taşınma için alışveriş listeniz belli. Paketleme gereçleri koli, bant, etiket, eşyaları sarmak için eski gazeteler ve kabarcıklı pıtpıt kaplama poşetleri. Süpermarket ve bakkallara bu konuda haber uçurmanız gerekecek, en yakın çözümü onlarda görüyorum.

Taşınmadaki hasarı kapsayan bir sigorta poliçeniz mi var? Bunu mutla- ka sigorta şirketinize danışın.

Kutuları çok doldurmak taşınmayı zorlaştırır, az koli sizi rahatlatıyor gibi düşünebilirsiniz ama ağır kolilerin daha büyük risk taşıdığını bilmiş olun.

Oturduğunuz ev kiralık ise, ev sahibine evden çıkacağınızı 2 ay öncesinden bildirin. Taşınma tarihini belirleyin. Taşıma şirketine karar verin. Armut.com bunun için çok güzel bir platform. Teklif toplayabilir, referans araştırması yapabilirsiniz. TAŞINMAYA 6 HAFTA KALA

Ev temizlik şirketleri konusunda şirketleri araştırın, bunun için armut. com yine cok başarılı bir platform.

Yeni evinizdeki tesisat, elektrik, ısınma, site içi ise yönetimi ve giderleri eve taşınmadan önce özellikle kontrol edin.

Mobilyaların siparişini en az 1 ay, yatak alacaksanız 2 ay önceden verin. Yeni evinizde eşyasız kalmamak için sipariş işini önceden halledin. TAŞINMAYA 2 HAFTA KALA

Evde günlük kullanmadığınız veya az kullandığınız eşyalarınızı boş vakitlerinizde paketlemeye başlayın.

Evde en az kullandığınız odayı veya metrekareyi seçin, kolileri orada toparlamaya başlayın. Ya da kolileri her odanın kapısının karşı çapraz duvarını boşaltarak, her odanın kolisini kendi odasına koyun ve etiketleyin. Bu etiketleri yeni evde gideceği oda adı ile yazmanızda fayda var. Kırılacak eşya varsa mutlaka kırılacak notunu kolilere ekleyin ve çok doldurmadan yerleştirmeye dikkat edin.

Dondurucudaki yiyeceklerinizi planlayın, tüketeceklerinizi tüketin. Tüketemeyecekseniz taşınma günü onları araca son koyup ilk indirin.

Bakliyat ve diğer gıda malzemelerini tüketmek ve yeni evde almak üzerine bir mutfak tüketim planını son iki hafta oluşturabilirsiniz.

Taşınma günü iletişim listesi çıkarın: TAŞINMAYA 7 GÜN KALA

Komşularınıza taşınacağınızı bildirin.

Apartman önü araç konusunda komşularınızdan yardım istemeniz gerekebilir.

Beyaz eşya servisleri gerekirse irtibata geçin.

Kapatılacak doğalgaz, su, elektrik ve yeni evde açılacaklar için bir kişiye vekalet verebilir, taşınma günü o kişinin bu işleri yapmasını sağlayabilirsiniz.

ile kurulum TAŞINMAYA 3 GÜN KALA

Yeni adresinizi bildirmeniz gereken yerlere mail atın, banka ve abone yönlendirmelerini yapın.

Buzdolabınıza olabildiğince az gıda alarak olanı tüketin ve yerine yenisini almayın.

Önemli evrakları, özel eşyalarınızı bir bavul yapın. Bu bavulu arabanızın arkasına koyarak siz taşıyabilirsiniz.

Tüm elektronik eşyaların kılavuzları ve sigortalarını ortaya çıkarın.

Taşınma günü ihtiyaç olacak yedek kıyafet, telefon şarjı, fener gibi eşyaları bir sırt çantasında toparlayın. TAŞINMAYA 1 GÜN KALA Yiyeceklerinizi paketleyin. Telefonunuzu %100 şarj edin. Kendinizi de şarj etmeyi unutmayın ve erken yatın. TAŞINMA GÜNÜ Erken kalkan yol alır; son koltrolleri yapın, evde sorumlulukları bölün. Öncelikli yatak odası ve banyo, mutfak sonrasında salon gibi önceliklendirmeler yapın. Eski evinizden çıkarken ısıtma ve elektrik şalterini kapatın.

167

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.