ELEMENT-FENG SHUI ILIŞKISI

Evim - - Alişverİş -

“Chi yaşayan her şeyin içindeki yaşam gücüdür. Yaşanacak en iyi yer dengede olan alandır. En önemli kural bu odaların hangi yönde olması gerektiği. Güney yönünde konumlanmış bir yatak odasının kuzey yönündeki ile arasında fark vardır.

Feng Shui de yin ve yang dengesini yakalamak da bir o kadar önemli. Eski Taoist evren simgesi bunu açıkca gösterir. Bu simge içinde kurbağa yavrusuna benzer iki şeklin yer aldığı bir dairedir. Biri siyah, biri beyazdır. Zen felsefesinde olduğu gibi gece ile gündüz yaşam da ölümle, mevcudiyetle yokluğun ahenk içinde uyumudur. Yaşamımızda iyi bir Feng Shui için yin ve yang dengesi şart. İşyerimizde veya evimizin yin yang dengesi için köşeli mobilyalarımızın yanı sıra dairesel mobilyalar kullanmalıyız. Feng Shui de var olan beş element de önemlidir ve simgesel olarak evrendeki her şey bu beş elementten oluşur. Çin astrolojisine göre hepimiz bu beş elementten oluşuruz. Feng Shui açısından sizin için en önemli element doğum yılınıza göre belirlenir. Beş element ateş, ahşap, toprak, su ve metaldir. Üretim döngüsünde her element iki yanındaki elementi besler. Elementleri yönlere göre yerleştirirsek (Kuzey) Su ahşabı besler. (Doğu) Ahşap ateşi besler. (Güney) Ateş toprağı (merkezi) oluşturur. Toprak ise metali.

Metal erir, suyu oluşturur. Yok oluş döngüsü bunun tam tersidir. Ateş metali eritir. Metal ahşabı keser. Ahşap toprağın gücünü alır. Toprak suyu engeller. Su ateşi söndürür. Bu durumda bir denge için ‘üretim dengesini’ mekanımızda yaratmalıyız. Bunu yaratmak için güneye kırmızı renk mumlar, kuzeye (su) mavi renk, doğuya yeşil renk ve yeşil bitkiler, batıya ise metal aksesuar ve mobilyalar yerleştirmeliyiz. Bu dengeyi yakalamak için kurallar bunlar; ama siz sezgiselliğinizi kullanarak da bu dengeyi yakalayabilirsiniz. Mesela bir mekan da fazla duramıyorsanız o mekanın dengesinin olmadığını sezgileriniz size bildiriyordur. Sharlar olarak adlandırdığımız zehirli oklar vardır. Mesela işyerinizde şansızlık ya da talihsizlik taşıyor ya da sık sık evinizde çalışırken işleriniz rast gitmiyorsa bu evofisinizi yanlış kurguladığınız içindir ve sorumlusu sivri açılardır. Bu sharlardan kurtulmanın yolu yuvarlak yapraklı bitkiler olabildiği gibi pa-qua aynasıdır. Paqua aynası sharı geldiği yere geri gönderir. İç bükey olanları zararlı enerjiyi emerler.

Dış bükey olanları tehlikelidir; dört bir yöne yayarlar. O yüzden pa-qua aynalarını dikkatli kullanmak gerekir.” Y.Mimar Sevinç Ormancı, Sedeko Mimarlık

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.