Gölgede renk var!

Balkonunuz gölgedeyse ya da yarı gölgede kalıyorsa renksiz olmasına gerek yok. Doğru çiçekleri seçtiğiniz zaman balkonunuzu renkli bir karnavala dönüştürebilirsiniz.

Evim - - Evim & Bahçem -

AÇELYA: Soğuğa dayanıklıdır. Yarı gölge alanlar gelişimi için idealdir. Toprağı kurudukça sulanmalıdır. Ev için olan indica türleri, dış mekanda kullanılan japonica türlerine göre daha az güneş ister. Ama alıştırırsanız doğrudan güneş ışığında da bırakabilirsiniz. Çiçekleri yalın ve katmerli olarak ikiye ayrılır. Çok bakım istemez. Sulamada hassas davranmak gerekir. Saksıdaysa hiç susuz bırakmayın. Sulanırken çiçeklerine su gelmesinden hoşlanmaz. Kireçli suyu sevmez. Asit oranı yüksek toprakları tercih eder. Torflu toprak kullanın.

ORTANCA: Türüne göre nisan-ağustos ayları arasında çiçekli kalır. Nemli ya da yarı nemli topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Gölge alanları çok sever. Bol güneşli ve açıklık bir yerde değil, duvar diplerinde yetiştirmeye özen gösterin. Besin maddelerince zengin, humuslu ve asitli toprakları çok sever. En uygun budama zamanı ilkbahar aylarıdır. Daha sonraki budamasını, sonbaharda yapraklarını dökünce yapabilirsiniz. Sakın kış aylarında budama yapmayın çünkü bitkiniz zarar görebilir, kuruyabilir. Yazları bol sulamalısınız.

CAM GÜZELI: Haziran-eylül ayları arasında çiçeklidir. Çiçekleri katmerli, yalınkat ve salkım şeklindedir. Düzenli bakım ve besinle bütün yıl boyunca çiçek açmasını sağlayabilirsiniz. Üretmek için nisan ayında tohumlarını ince bir üretim torfuna ekin. 4-6 hafta sonra küçük saksı ya da keselere, don tehlikesinin bittiği mayıs ayındaysa toprağa dikebilirsiniz. Çok sıcak iklimleri sevmeyen bir bitkidir. Birkaç gün susuz kalırsa sararan kısımlarını budayın. Bu ve besin takviyesi yapın. Böylece bitkinin yeniden canlanmasını sağlayabilirsiniz.

BEGONYA: Rutubetli ve serin toprakları sever. Yarı gölgeyi tercih eder ama güneşe de dayanabilir. Organik maddece zengin, geçirgen topraklara ihtiyaç duyar. Toprağının sürekli nemli tutulmasını ister. Sularken çiçek ve yapraklarını ıslatmayın. Bazı türleri tohumla, bazı türleri yumruyla yetiştirilir. Mart-nisan aylarında ekilen tohumları kasalarda çimlendirin. Daha sonra yeni saksılara transfer ederek balkona yerleştirebilirsiniz. Yumruyla yetiştirmek için, yumrular mart-nisan aylarında ana gövdeden ayrılarak farklı saksılara aktarılır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.