güneşi çok seviyor!

Balkonunuz ya da bahçeniz çok güneş alıyorsa “hangi çiçekleri dikebilirim” diye düşünmeyin. Bu rengarenk çiçekler için yer açmaya başlayın.

Evim - - Evİm & Bahçem -

GAZANYA:

Kısa boylu, beyaz, turuncu-sarı tonları ve pembe renkli çiçekleriyle bahçenin göze çarpan bitkilerindendir. Güneşli yerlerden çok hoşlanır. Geceleri ve güneşsiz havalarda çiçeklerini kapatır. Yaz başında çiçeklenme başlar. Aşırı sulamadan kaçının. 15 günde bir sıvı çiçek gübresi ile çiçeklenmeyi artırabilirsiniz.

LAVANTA:

Çiçek tasarımlarında ve aynı zamanda çiçek tarhlarında sık sık karşılaştığımız bir bitkidir. Lavanta çok yıllık ve çalı formludur. 4-5 yıl sonra bitkinin gövdesi odunlaşır. Bunun için budama yapmalı veya revize etmelisiniz. Bakımı kolaydır, toprak nemli kalacak şekilde sulama yapmanız ise yeterlidir.

ASTER:

Nemli topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Soğuğa dayanıklıdır. Uzun boylu ve büyük çiçekler elde etmek istiyorsanız, budama yapmanız gerekir. Çok sık dikmemelisiniz. Nisan-Mayıs aylarında tohumdan yetiştirebilirsiniz. Fide olduktan sonra bahçede planladığınız yere dikebilirsiniz.

YILDIZ ÇİCEĞİ:

Farklı türleri farklı boyları ve çiçek formuyla dikkat çeker. İyi gübrelenmiş, verimli ve geçirgen bahçe toprağı idealdir. Bolca çiçek açmasını istiyorsanız bitki besinini vermeyi ihmal etmeyin. Toprak nemli kalacak şemkilde sulamanızı aksatmayın. Azotça zengin gübre vermekten kaçının çünkü hiç hoşlanmaz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.