İŞLEVE uygun AYDINLATMA seçİMİ

Doğal ve yapay ışık kaynaklarını doğru kombinleyerek içeride de aktivitelere uygun maksimum aydınlık sağlamak ve aynı zamanda ferahlamak mümkün.

Evim - - Çözüm -

Eve aydınlatma satın alırken iş sadece formunu sevdiğiniz ya da rengini beğendiğiniz bir tanesini alıp götürmekten ibaret değil. Hangi tür ışığın ne için satın alındığı bunlardan daha önemli bir konu. Bu noktadan hareketle hem enerjiden tasaruf etmiş olur, hem de cebinizi fazla zorlamazsınız. Alışverişe başlamadan önce kendinize yaşam alanlarında ne tür aktiviteler yaptığınız sorusunu yöneltin.

Çünkü: 1. Hiçbir oda tek bir amaç için kullanılmaz. O zaman neden tek bir ışıkla aydınlatılsın?

Mesela yatak odası sadece uyku için kullanılan bir mekan değildir. Makyaj yapılan bir alana, eğer imkan varsa bir dinlenme ya da hobi köşesine ve uykuya geçmeden önce okuma alanına ihtiyaç duyulur. Tüm bu aktiviteler için farklı ışık kaynakları kullanarak yaptığınız işte daha verimli olur ve ışıktan da tasarruf sağlarsınız. Oturma odası ya da salon çoğu zaman televizyon seyredilen, aynı zamanda sohbet edilen, kitap okunan ya da bilgisayar kullanılan bir alandır. O zaman bir ya da iki tane indirekt aydınlatma kullanmalısınız. Okumak ya da örgü, dikiş gibi belli bir kon- santrasyon gerektiren uğraşlar içinse direkt ışık kaynakları olmalı. 2. İçeride daha fazla doğal ışık için pencere ve kapı sistemlerinin ve elbette perdelerin de önemi büyük. Pek çoğumuz yeni bir ev alırken özellikle odalarının güneş almasını isteriz.

Ikea.

Led çalışma lambası: 199,95 TL., tchibo.com.tr

62 Cre mo Çalışma aktiviteniz

için en doğru tercih abajur ya da yönlendirilebilir

lambalar gibi indirekt bir ışık

kaynağıdır. Crea Lighting: 205 TL., morhipo.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.