Beyaz evleri çarpıcı kılmanın püf noktaları

Beyaz duvarlar ve beyaz mobilyalar… Evet çok ferah, ama okurlarımızdan en sık gelen soru da “beyaz odamı nasıl renklendirebilirim”. İşin sırrı ise aksesuar ve tonlarda gizli.

Evim - - Bütçe -

Tamamen beyaz bir ev çok ferah da olsa iki şey eksik: Canlılık ve dinamizm. Ton geçişleri ve aksesuarla hareketlendirmek, stil kazandırmak kolay gibi görünse de yapılan tek bir hata tüm evi soğuk, itici hatta hastane odası görünümüne büründürür.

Geniş stil seçeneği sunan beyaz mekanlarda kullanışlı ve çok yönlü bir baz oluşturur. Ama size yön verecek bir referans noktası için desenli bir duvar kağıdı ya da çarpıcı bir renkten yola çıkarak tüm odayı bunun etrafında kurgulayın.

Beyaz evler bolca aksesuarla süslenmek ister. Kişiliğinizi ve zevkinizi yansıtan heykel, biblo ve sanat eserleri ya da belli bir formda mobilya beyazda mükemmel odak noktaları yaratır.

İlginç formlu bir aydınlatmayı, otantik halılarınızı ya da kullanmadığınız eski sandalyeyi farklı beyaz tonlarıyla birleştirin.

Raflar, sehpalar, çerçeveler ve dekoratif yastıklar… Hepsi beyaz bir odaya renk ve karakter katmaya, kontrast yaratarak mekanı canlandırmaya yarar. Üstelik küçük parçaları mevsime ve modaya göre değiştirerek dekorasyonu yenilemeniz de kolaylaşır.

Raflarda göz hizasına yerleştireceğiniz kitap ve aksesuarlar veya sadece perdeler de beyazı renklendirmeye yeter. Üstelik bu, mekana hacim kazandırır. Çünkü tamamen beyaz bir odada göz hizasına gelen rengi yakalar ve bakışları aşağıya kaydırarak mekanı algılatır.

Eve hareket kazandırmak için beyazın tonlarından da faydalanın. Alt tonları mavi, pembe, yeşil olan beyaz gün ışığı ile buluşarak farklaşır. Mesela pembe ve turuncu tonlu beyaz, salon ve yatak odasını davetkar kılar. Mavi tonlu ise temizlik hissini pekiştirdiğinden mutfak ve banyoda tercih etmek daha doğru olur.

Hangi ton beyaz kullandığınız mobilya ve ışığa göre değişir. Odanın duvar, tavanında ve yastıklarda başka; desen ve dokulardaysa farklı tonlar seçerek belli bir armoni yakalayabilirsiniz.

Metalik renkler de doku kazandırır. Ahşap ve tek renge yönelmek ferahlık katar. Ancak yansımaları güçlendirmek için ışık kaynaklarından faydalanın. Yoksa soğuk bir görünüme sebep olur.

Ahşap bir zeminde monokrom desenli beyaz bir halı beyaz duvarlarla birlikte uyumlu ve bütünleyici durur.

Beyaz aynı zamanda duvarlardan

geçen kötü görünümlü boru ve kabloları gizlemek için, eski

kartonpiyer ve süpürgelikleri kamufle etmek ve yenilemek için

mükemmel bir seçenek.

Bembeyaz bir odada pastel renkli tekstiler ve raflarda yeşil bitkiler mükemmel bir ilkbahar atmosferi yaratır. Sonbaharda ise rustik ahşaplar ve kırmızı ile mevsimin ruhunu yansıtın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.