KENDİNİZ YETİŞTİRİN!

Bahçeniz yoksa mutfağınızda saksılarda marul, nane, roka gibi yeşillikleri yetiştirerek, taptaze salatalar hazırlayabilirsiniz.

Evim - - Alişverİş -

Salata yapmak için mutfağınızda maruldan taze soğana, maydanozdan fesleğene, naneden rokaya tüm yeşillikleri yetiştirebilirsiniz. Bunu yaparken aşağıdaki püf noktalarına dikkat ederseniz işiniz oldukça kolay. Malzemeler: • Bitki kapları veya konteynerlar • Taş veya kırık çini • Çok amaçlı organik gübre • Salata tohumları • Saksı etiketleri

1SAKSıNıZı

HAZıRLAYıN: Büyük bir plastik ya da çömlek saksının altını çakıl taşları ya da çinilerle doldurun, bu drenajı artırmaya yardımcı olacaktır. Salata yaprakları fazla yere ihtiyaç duymaz. Bu nedenle onları pencere önü saksılarında ya da asılı sepetlerin içinde bile büyütebilirsiniz.

2ORGANIK

GüBRE KULLANıN: Çok amaçlı bitkiler için kullanılan organik gübreleri tercih edin. Gübreyi saksının içine itebildiğiniz kadar aşağı iterek doldurun. Ekim alanını düzleştirmek için elinizle sıkılaştırın. 3İYI

SULAYıN: Her suladığınızda suyu iyice emmesine izin verin, böylece bütün saksı nemli kalacak. 4TOHUMLARı

EKIN: En sevdiğiniz yeşilliklerin tohumlarını seçin ya da birkaç farklı tohumu karıştırın. Tavsiyemiz çabuk büyüyen tohumlar seçmeniz. Böylece üç hafta gibi kısa sürede salata malzemeleriniz yemek için hazır olur. Tohumları toprağın yüzeyine serpiştirin, eşit dağıtmak için özen gösterin.

5KOYACAğıNıZ

YERI BELIRLEYIN: Tohumların üzerini kuru gübre serpiştirerek kapatın. Hangi saksıya hangi ye- şilliği ektiğinizi hatırlamak için saksılara etiket yapıştırın ya da saplı levhaları saplayın. Tam veya yarım güneşe yerleştirin. Yaz aylarında gün ortasında gölge ölge alana alın. Eğer saksınız pencere eşiğinğindeyse ise camdan yansıyan güneş ışınlanları yaprakları yakabilir.

6DüZENLI

OLARAK HASAT EDIN: Tüm üm yapraklar büyümeden bazıları topoplanmaya hazır olabilir. Bitkinin dışından dan sarkan yaprakları düzenli olarak budada yın. Köklerini kesmemeye dikkat edin.

7DIKKATLI OLUN: Zararlılar hızlı büyüyen bitkiler için çok sorun olmaz. Ancak siz sağlıklı mahsul almak için yine de toprağı nemli tutun.

taze salata yapmak Yaz boyunca düzenli olarak evinizde

farklı saksılara istiyorsanız, hiç aksatmadan her hafta ekim yapmanız gerektiğini unutmayın!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.