İYİ Kİ AVON’LU OLMUŞUM, YOKSA ZOR GÜNLERİ ATLATAMAZDIM

Fatoş Karahasan, Avon Güzelliğe Değer Katan Kadınlar projesi kapsamında bu ay, Nurcan Akyıldız ile bir araya geldi.

Evim - - Ağustos Fikirleri -

A von Güzelliğe Değer Katan Kadınlar projesinin danışmanlığını yürüten Fatoş Karahasan röportajlarına kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Kısaca sizi tanıyalım

Ailem Samsunlu. Ben, doğma büyüme İstanbullu’yum. 16 ve 10 yaşlarında iki çocuğum var; Eren ve Elfin. Eren liseye gidiyor, Elfin 4. sınıfta. Liseyi bitirdim. İstanbul dışındaki bir üniversiteyi kazandım. Ailem, İstanbul dışında okumamı istemedi ve gidemedim. Açık Öğretim’e kaydoldum. İşletme bölümünü bitirdim. Üniversiteyi kazanamayınca, özel bir şirkette sekreter olarak işe başladım. Altı ay içinde beni muhasebe bölümüne aldılar. Altı yıl orada çalıştım. Eşimle de orada tanıştık ve evlendik.

Birlikte çalışmak zor oldu mu?

Hem de çok. Bir süre sonra eşim işten ayrıldı ve rakip bir firmanın satış bölümünde işe girdi. Bu yüzden ben de işimden ayrılmak zorunda kaldım. Çünkü aynı ihalelere teklif vermemiz gerekiyordu. Beni çok seviyorlardı, ama istemeye istemeye işten çıkarmak zorunda kaldılar.

Sonra ne yaptınız?

Eşim, yaptığımız işle ilgili bir şirket ku- ralım, dedi. Kendi iş yerimizi açıp ihracatithalata başladık. Başta, işlerimiz çok iyi gitti. 10 kişi işe aldık. 2004-2005’te, ekonomik kriz yüzünden, gümrükten mallarımızı çekemedik Dolar kurlarından zarar ettik. Çok zor durumda kaldık. İflas ettik.

Zor günler başlamış…

Evet. Eşim işverenlikten sonra, başka bir şirkette işe girmek istemedi. İşiyle ilgisi olmayan şeyler yaptı. İşsizlik sıkıntısının yanında, bir de arabamız çalındı. İyice moralimiz bozuldu. Yine de, hayat devam ediyor, dedik. Ben kısa süreli bir kaç işte çalıştım.

Avon’la ilişki nasıl gelişti?

İlk işime başladığım zamanlarda, Avon temsilcisi olmuştum (1996-1997). İşten ayrılınca, ara verdim. Temsilciliğim iptal olmuştu. Kızım doğduktan sonra gazetede bir ilan gördüm ve yeniden başvurdum. Kaydımı aldılar. Önce kendime bir şeyler aldım. Bir aile apartmanında oturuyoruz. Ailemin ihtiyaçları derken, satışlarım büyüdü. İşlere girip çıktıktan sonra, eşim “sen neden Avon temsilciliğinde ilerlemiyorsun? dedi.

Bravo eşinize…

Kızım anaokuluna gidiyordu. Beş yıl önce, hem çocuklarla ilgilenebilir, hem de kendi işimin patronu olurum diyerek işe sarıldım. Satış lideri olarak kendi ekibimi kurmaya başladım ve hızla yükseldim. Bu bana çok iyi geldi. Depresyondan çıktım. Değişik insanlar, farklı hayatlar tanıdım. Gördüm ki, benden çok daha kötü durumda olan insanlar var. Şimdi iyi ki Avon ailesine katılmışım, yoksa zor günleri atlatamazmışım diyorum.

Bu beş yıl içinde ne oldu?

Tanıştığım insanlarla çok yakınlaştık. Özel hayatlarımızı paylaştık. Hem maddi anlamda kazanç elde ettim, hem de yeni bir çevre edindim. Şu anda ekibimde 200 kişi var. Ne iş yaparlar, kaç çocukları var, her şeylerini bilirim. Ablam diyebilecekle- rim var aralarında. 7-24 görüşüyoruz. Bizim işte gönül bağı çok önemli. O olmazsa, hiç bir şeyin tadı yok.

Avon’la duygusal bir bağ kuruyorsunuz anladığım kadarıyla.

Kesinlikle. Avon alışkanlık oldu, kopamıyorum. Gelirimden de memnunum. Çocuklara destek oluyorum. En önemlisi çocuklarıma zaman ayırabiliyorum. Zaman hızlı geçiyor. Çocuklar üniversiteye gittiğinde bile çalışırım, ama onları büyürken görebilmek muazzam bir tatmin. Tam zamanlı çalışan anneler, çok şeyi kaçırıyorlar. Çocukların okul aktivitelerine bile gidemiyorlar. Çocuklar mahzun kalıyor.

Zamanınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Bir senedir sabahları yürüyüş yapıyorum. Evimiz Emirgan korusuna yakın. Çocuklar okula gidince, yürüyüşe gidiyorum. O sırada bazen temsilcilerim arıyor. Diyorum ki spordayım, birazdan ararım. Kahvaltımın tadını çıkarıyorum, işlerimi yapıyorum, 11 gibi işe başlıyorum.

Ekibinizle de yakınsınız..

İnsan ilişkilerini çok seviyorum. Akrabalarımın yerine geçti Avon ekibi. Hatta akrabadan öte oluyorsunuz.

Gelecekten ne bekliyorsunuz?

Hayalim emekli olmak. Arkadaşlarım beni Avon’la bütünleştirdiler. Onlara “Ben Avon ile emekli oldum” demek istiyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.