Sıradan bir ev karakterli bir mekana dönüşürse

Evim - - Bütçe -

COYLE AILESI, 1998 YILINDA TAŞINDIKLARI EVLERININ STANDART YAPISINI GÖRSEL BIR ŞÖLENE DÖNÜŞTÜRMEK IÇIN AKILLI TASARIM ÜRÜNLERI VE RENKLERIN GÜCÜNDEN YARARLANMIŞ.

Londra’nın kuzey batısında 1915 yılında inşa edilen ev, 4 yatak odası ve terastan oluşuyor. Ev kadını Caryn; IT danışmanı eşi Simon, kedileri Cobi, 14 yaşındaki ikizleri Erin ve Daniel ile 1998 yılında bu eve taşınmışlar. Caryn ve Simon 18 ay içinde 80 kadar ev gezdikten sonra nihayet aradıkları bu mükemmel evi bulmuşlar. Evi ilk önce Caryn görmüş ve işteki Simon’ı aramış: “Ona bir ev satın aldım dedim, Simon’ın sorusu ise ‘onu ne zaman göreceğim’ oldu. O akşam üzeri evi görmeye gittik, ertesi gün planlamaları yaptık, onu izleyen günlerde ise değişiklikleri gerçekleştirdik. Üç hafta sonra eve taşınmıştık.” Caryn’in çabucak harekete geçmesinin en önemli nedeni, sonunda tüm isteklerine hitap eden bir ev bulması olmuş. 4 yatak odası, oturma odası, içinde oturma, yemek, çalışma alanları ve mutfağı da barındıran açık planlı bir yaşama alanı ve geniş bir banyo. Üstüne üstlük ev yaşanılabilir bir durumdaymış. “Evimde ilginç özellikler arıyordum, giriş kapısının vitrayları ve oturma odasındaki şömine gibi… Ancak eve karakter eklemek için çok çalışmam gerektiğini de biliyordum” diyor Caryn. Ve bugüne kadar bu, Caryn’in görevi olmuş. İlk başta evin tüm elektrik tesisatı ve zemindeki laminat parkeleri yenilenmiş, duvarlar boyanmış. Çok kötü durumda olan banyonun acil bir makyaja ihtiyacı varmış.

Duvarlara ahşap rabıta yapılıp onların boyanması ile bu da sağlanmış. Tüm bunları mutfaktaki dönüşüm izlemiş. Eski mutfak beyaz laminat dolaplar ve gri formikadan küçük bir tezgaha sahipmiş. Caryn mutfağı yenilemenin aldığı en doğru kararlardan biri olduğunu söylüyor: “Tarzım yıllar geçtikçe değişti, ancak bence mutfağımla şekillenmeye ve olumlu yönde ilerlemeye başladı. Shaker tarzının basit çizgilerine aşık oldum ve onu tüm evime eklemek tutkum oldu.” Genç çift bu yenilemeleri yaptıktan sonra bilinçli olarak başka bir değişiklik yapmamış ve ikizlerin büyümesini beklemiş. Onlar büyüdükten sonra ise evdeki değişikliklere yeniden başlamışlar: “Onlar büyüyene kadar ev gerçekten büyük bir oyun odasıydı. İkizler evin her yerinde oynadılar, küçük arabalarını sürdüler. Büyüdüklerinde yerler çizilmişti, tüm katlar korkunç görünüyordu ve onarılmaya ihtiyaç duyuyordu.” Caryn ikizler büyüdükten sonra tekrar harekete geçmiş, ilk olarak zemindeki parkeler zımparalanmış, yeniden verniklenmiş.

O güne kadar aynı odada uyuyan ikizler için ayrı odalar tasarlanmış: “Erin’e kendi odasını dekore edebileceği konusunda söz vermiştim. Odasını kendi yaptı, ben hiçbir şey eklemedim. Daniel ise yeni odasına kesinlikle ilgi duymadı, bu yüzden onun için Erin ile birlikte deniz temalı bir oda yaptık.” Erin, kendi odasının “çok pembe” olmaması konusunda kararlıymış. Anne-kız birlikte odaya mavi katmaya karar vermişler. Tüm ahşap mobilyaları boyamışlar. Sıra ebeveyn yatak odasını yeniden dekore etmeye geldiğinde, Caryn’in ahşap boyama ile olan aşkı da başlamış. Caryn bir renk aşığı olmasına rağmen, kendisini beyaz yatak odalarına bakarken bulmuş ve yatak odasının bembeyaz olmasına karar vermiş. Oda konusundaki asıl başarısı beyaz tebeşir boyasını keşfi olmuş. Yatak odası dolaplarını beyaza boyama işi; evin diğer odalarına da yayılmış: “Yemek odası bence beyazlığa ihtiyaç duyuyordu. Yeni sandalye bulamadığım için, mevcut olanları beyaza boyamaya karar verdim ve masanın da tablasını ahşap bırakarak ayaklarını beyaza boyadım.’’

Caryn, oturma odasında ailesinin yaşadığı Güney Afrika’nın stiline sağlam bir gönderme yapmasına rağmen boyanmış mobilyaları, shaker mutfağı, vitraylı pencereleri, şömine ve banyosuyla daha çok İngiliz tarzını benimsediğini iddia ediyor. Ve bu stil, eski çanak çömlekler, emaye sürahiler ve süt şişesi koleksiyonuna kadar uzanıyor: ‘’Bu parçaların gruplar halinde daha iyi göründüğünü düşünüyorum. Hiçbir zaman bir parçadan sadece bir tane almadım, her zaman en az iki tane satın alıyorum ve bazen daha fazla satın almadığım için pişman oluyorum. Zaman geçtikçe, stilime güvenim arttı ve daha fazla satın almaya başladım. Koleksiyonlarımdan hiçbiri pahalı değil, bu şekilde parçaları biriktirmek de zor olmuyor.” Caryn’in araştırma becerisi, yatak odasındaki kapalı şöminenin etrafında fayanslar, tığ işi örgüler ve ahşap kasalar gibi orijinal parçaları elde etmesine de yardımcı olmuş: ‘’Bir işe kalbimi koyduğumda fazlasıyla inatçı oluyorum. e-bay, etsy ve diğer sitelerdeki eşyaları bulma kolaylığı, yıllar boyunca hayal ettiğim güzel şeylerden bazılarına sahip olmamı sağladı”. Ürünleri satın almasının yanı sıra, internet kendin yap becerilerini geliştirmesine, yeni boya ve boyama teknikleri konusunda tavsiyeler sunan web sitelerini keşfetmesine de katkıda bulunmuş. Eşi Simon, “Tamam, yeter artık” dese de, Caryn “Eğer bir şeyden hoşlanıyorsam, buna direnmem çok zor!” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.