Ev terapisti

Dekorasyon, mobilya ve stil problemlerinizi gelin birlikte çözelim. Yapmanız gereken bize yazmak.

Evim - - Bütçe - EVİNİZLE İLGİLİ AKLINIZA TAKILAN SORULAR İÇİN EVİM EV TERAPİSTİNE YAZABİLİRSİNİZ. SORULARINIZ İÇİN: terapist@ evimdergisi.com.tr

Merhaba, Salonumda çok k biçimsiz bir girinti var. Karanlık duran bu alanı işlevsel biçimde nasıl değerlendirebilirim? Teşekkürler, Nil Lina.

Merhaba, Niş ölçüleri uygunsa (en az 120x80 cm. gibi) bu alanda: 1. Keyifli bir okuma köşesi oluşturulabilir. Eğer mümkünse net ölçülerini alıp bir marangoza sandıklı bir puf yaptırtabilirsiniz. Tavandan elektrik alabiliyorsanız ray spot ya da şelale tipi bir tavan ışığı ile alanı aydınlatabilirsiniz. Ayrıca duvara sevdiğiniz tarzda şık bir tablo ve iki yanda dekoratif apliklerle de süsleyebilirsiniz. 2. Kısa ve dar bir nişse camlı kısa bir vitrin dolabıyla sadece depolama alanı gibi değerlendirin ve dolabın üstünü bir abajur ve dekoratif objeler ya da koleksiyon parçalarıyla süsleyin.

Merhaba, Yeni evimin yatak odası çok küçük. 260x240 cm’lik odada bir kolon çıkması da var. Odayı en verimli nasıl kullanabilirim? Teşekkürler, Gözde Cenger.

Merhaba, Dikdörtgen planlı yatak odası oldukça dar. Çift kişilik yatak, komodinler ve gardırop sığdırmak çok kolay olamayabilir. Bu tip odalar için özel üretim dolap sistemleri önerilir. Eğer imkanınız varsa en sağlıklısı bu olur. Aksi halde standart ölçülerde bir dolap sığdırmanız zor bir olasılık. Yatağı ince kiriş çıkıntısının önüne yerleştirdiğinizde iki yandaki boşluklar komodinleri yerleştirmek için çok elverişli. Pencere tarafındaki düz duvara yüksekçe bir şifoniyer yerleştirerek depolama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kapının süpürme alanı da çıkınca duvarda neredeyse sadece yatak ve geçiş alanı kalıyor. Eğer özel üretim yaptırabilirseniz dolapla entegre bir yatak sistemi uygulandığında odayı daha işlevsel kullanabilir ve süslemek için de yer kazanırsınız.

Merhaba, Salonumu biraz renklendirmek istiyorum. Koltuk takımım kahverengi ama değiştirebilirim, perde ve halılarım da kahve, krem tonlu onları da değiştirmem gerekir mi? Ayrıca yemek bölümünün duvarındaki girintiyi nasıl değerlendirebilirim? Teşekkürler, Arzu Subaşı.

Merhaba, Kendi içinde oldukça uyumlu bir salonunuz var. Ama biraz farklı renkler eklemek isterseniz ille de döşemelerini değiştirmeniz gerekmiyor. Sadece yastıklar ve halıyı değiştirerek de bunu sağlayabilirsiniz. Tarzınızı biraz revize etmeniz yeterli. Mesela daha renkli ve canlı desenlerde Hint, Fas gibi etnik dokulara gidebilirsiniz. Bu iki stil de mevcut mobilya ve renklerinizle son derece uyumlu durur. Bol nakışlı, boncuklu kumaştan kırlentler, renkli cam fenerler, etnik altın ve gümüş simli çerçevelerle mekanın havası bir anda değişir. Bu şekilde düşünürseniz yemek alanındaki nişe mobilya ahşabından iki raf asarak üzerini objelerle süsleyebilirsiniz. Düz duvara ise yine etnik dokulu bir tablo ve üzerine aydınlatma asarak değerlendirebilirsiniz. Böylece salonu-alonunuz renkli ve dinamik bir hava kazanır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.