YATAK ODasına ACİL YARDIM

Dergimize, yatak odası ile ilgili gelen sorulardan pek çoğu nasıl bir düzen kurulması gerektiği ve mobilya yerleşimi hakkında. Bu soruların pek çok farklı cevabı olabilir. Ancak her koşulda çıkış noktası ihtiyaçlarınız olmalı.

Evim - - Çözüm - HAZIRLAYAN VE ÇİZİM PELİN ÖZKUL

ÇÖZÜM

Okuyucumuzun odasında yatak, dolap, şifoniyer ve çalışma masası için yeterince alan olduğundan bu saydığımız kriterler ışığında bir yerleşim yapıldı. Üç kapılı gardırop kapının hemen yan duvarında çözümlendi. Böylece ortada epeyce alan kaldı. Yatak girişte sağ duvara bitişik konumlandı. Çalışma masası gün ışığını direkt değil de yandan alacak şekilde pencereye yakın tarafa yerleştirildi. Son olarak yüksek şifoniyer çalışma masası ve kapı arasındaki alanda konumlandırıldı. Böylece hem masanın dağınıklığını gizlemek, hem de üstünü dekoratif olarak değelendirmek için elverişli şekilde planlandı. Yine oda sahibinin ihtiyaçları doğrultusunda çalışma masası için tekerlekli bir sandalye ve gerektiğinde üstüne giysilerini koyabileceği ya da pencere önüne çekerek kitap okuyabileceği minik bir puf/armut koltuk hemen dolabın yan boşluğuna yerleştirildi. Ayrıca yatakla gardırop arasındaki boşluğa üzerinde bir aydınlatmayla birlikte bir boy aynası planlandı. Bu ayna odanın aldığı gün ışığını yansıtacağından mekanın aydınlık dengesi sağlandı. Yatak yanında ekstra bir

komodin ihtiyacı olmadığından bu tip bir ürün tercih edilmedi. Son olarak odayı daha sıcak ve samimi kılmak için yatak önünde ve ana mekanda iki parçalı halılar kullanıldı.

Aklınızda bulunsun: Uzun süre yaşanan evlerde zaman içinde oda kullanımları ve kişilerin ihtiyaçları da değişim gösterir. Bu yüzden ilk planlamada yatak odanızı mobilya ve gereksiz aksesuarla tıkabasa doldurarak kalabalık bir alan yaratmayın. Tıpkı bu odada olduğu gibi mesela yatak yanında gerektiğinde küçük ölçekli bir komodin ya da bir yan sehpa konulabilecek bir alan bırakın. Eğer odanız çok küçükse birden fazla işlevi üstünde taşıyan daha kompakt sistemler, katlanır ürünler tercih edin.

YERLEŞİMDE BUNLARA DİKKAT EDİN

Güne sağlıkla başlamak için renklerin ve dokuların önemi olduğu kadar uyuduğunuz mekan yerleşimi de büyük önem taşıyor. Bu yüzden gözünüzü yormayan, rahat edeceğiniz ama aynı zamanda her istediğiniz işlevi kolayca yapabileceğiniz konforlu bir yerleşim uygulamak önemli. İşe başlarken odadaki önceliklerinizi sıralayın. Elbette bir yatak, bir dolap ve küçük de olsa bir komodin/şifoniyer ana parçalar. Daha sonra çalışma/hobi alanı da bu odada mı olacak, ekstra bir okuma/oyun köşesi de istiyor musunuz gibi sorulara vereceğiniz cevaplarla ihtiyaç listeniz şekillenmiş olacak. Tüm işlevleri tamamladıktan sonra neyi nerede planlamanız gerektiğine bakmalısınız. Bunun için özellikle küçük o1d.aGayredrlıeroşipmkinadpeı gbiarizşıinkiridtearrlaelrtimdaiykakcaatek aylaınd: a kapatmayacak şekilde planlanmalı. Yatak, mahremiyet için kapı ağzında durmamalı. Pencereden giren ışık odanın tümünü aydınlatmalı. Bu nedenle orta alan yani bu plandaki gibi pencere önü mümkün olduğunca boş bırakılmalı.

Kalan alanda şifoniyer, komodin ve çalışma masası gibi ek mobilyalardan gerekirse sadece biri kullanılmalı.

Odada uyku/giyinme/çalışma gibi hareket alanlarını daraltmayacak şekilde bir yerleşim planlanmalı.

Yataş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.