CEVAPLAR

Evim - - Test -

1. (C) Hiçbir yere (dışarıda olduğu yerde kalır) Propan tüpler kolayca alev alabilir, bu sebeple asla evinizde veya garajınızda saklamayın. Sadece barbekünüzden çıkartın, paketleyin ve kış boyunca dışarıda (balkon ya da bahçenizde) bırakın.

2. (B) Ayda bir Test düğmesine basın ve yüksek sesle biplediğinden emin olun.

3. (B) Mikrodalga ve (D) Telsiz telefon (Eğer her iki şıkkı da seçmişseniz soruyu doğru cevapladığınızı kabul edin). Genelleme yapmanın kolay bir yolu var: Eğer saati varsa, kumandalıysa, adaptörü varsa, kapalıyken bile elektrik harcama ihtimali var demektir. Para ve enerji tasarrufu sağlamak için anahtarlı uzatma kablosu kullanın. Bu eşyalara ihtiyacınız olmadığı zaman elektrik anahtarını kapatın.

4. (D) Fiberglas veya köpükten yapılmış izolasyon malzemesiy

le kaplamak hırdavatçılarda veya yapı marketlerde ucuza bulabilirsiniz. Borularınızı ne kadar çabuk kaplarsanız o kadar iyi, çünkü boru bir kere donduğunda, bir sonraki soğuk hava dalgası geldiğinde patlamaya daha yatkın hale gelecektir.

5. (A) Isıtma sisteminizin filtresi

ni eğer tıkanmışsa, fan çalışırken daha çok zorlanır, ısıtma sisteminiz daha çok enerji harcar ve eviniz yeteri kadar ısınmaz.

6. (B) 10 Kullanma ve bakım talimatları doğrultusunda genellikle öngörülen ve önerilen süredir.

7. (A) Saat yönünde Isınan hava yükselir, tavan vantilatörünüzün saat yönünde dönmesi sıcak havanın zeminden tavana yükselmesine yardımcı olur, böylelikle odayı ısıtır.

8. (B) Dolapların içerisi Astıma, enfeksiyonlara ve diğer sağlık problemlerine sebep olabilen siyah küf, bir evin hemen hemen her yerinde bulunabilir. Fakat en sevdiği yerler karanlık ve kapalı dolap içleridir, bu yüzden kontrol etmeniz gereken ilk yer dolaplarınızdır. Bulmak için bir el fenerine ve temizlemek için bir uzmana ihtiyacınız olabilir.

9. (B) Marangoz karınca Termitlerin aksine marangoz karıncalar ahşap yemez. Yuvalarını ahşabın içerisine yaparlar ve bu sırada geride testere tozu bırakırlar. Eğer duvarın içerisindelerse, en iyisi işin uzmanına başvurmanız olacaktır.

10. (B) Yıldırım ve (D) İnfilak (Eğer her iki şıkkı da seçmişseniz soruyu doğru cevapladığınızı kabul edin). Deprem sigortası mutlaka ayrı bir poliçede düzenlenmeli. Ayrıca ev sigortası, yetersiz bakım olarak kabul edilen kemirgen istilası, pas ve küf gibi eve zarar veren konuları içermez.

11. (D) Tel askı Askıyı düzleştirin ve kargaburun kullanarak ucunu kanca şeklinde bükün. Kancayı giderin içerisine sokarak saç ve diğer pislikleri dışarı çıkartın, daha sonra gidere sıcak su dökerek temizleyin. Eğer gideriniz yine de açılmamışsa bu sefer lavabo pompasını deneyin.

12. (C) Çatı hattının zemininde Havalandırma ızgaraları saçakların altındaki ızgaralardır ve tavan arasının havalandırılmasına yardım eder. Temiz tutulması önemlidir. Yetersiz havalandırma çatınıza ve izolasyona zarar verebilir, sızıntıya ve küfe sebep olabilir.

13. (D) Yukarıdakilerin hiç biriy

le Amonyak ve yağ sabunları tortu bırakır, çok fazla suyla temizlemek cilaya hasar verir ve ahşabın şişmesine sebep olabilir. Uzmanlar özellikle ahşap için formüle edilmiş toksik olmayan temizleyiciler öneriyorlar. Siz de bu tarz temizleyiciler tercih edebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.