Küçük evleri büyük göstermenin de pratik yolları var

Küçük alanları dekore ederken en sık karşılaşılan sorunlar odanın sıkışık hatta bazen olduğundan daha küçük görünmesi olarak karşımıza çıkıyor. Dar ve küçük alanları olduğundan daha büyük ve ferah göstermenin 8 basit yolu var..

Evim - - Baş Sayfa -

aynalar Dar alandaki derinlik algısını odanın uzun kenarlarında kullanacağınız aynalar ile güçlendirebilirsiniz. Dikdörtgen bir salonda, bir duvara geniş bir L kanepe ve depolamalı sehpa üniteleri, diğer duvara ise yemek masası ve depolama çözümünü yerleştirerek mekan verimli kullanabilirsiniz.

RENK SEÇIMI Koyu tonlar ışığı emme özelliğine sahip olduğu için mekanı olduğundan daha dar gösterir. Küçük mekanlarda olabildiğince açık tonlar ve parlak yüzeyli mobilya ve aksesuarlar tercih ederseniz ışık salınımı çok daha fazla olur, böylelikle mekan daha ferah görünür.

DÜZEN/DEPOLAMA Görsel kalabalık dara alanlar için tercih edilmeyen bir du durum. Bunun için olabildiğince düzenli al alanlar yaratılması gerekiyor. Depolama se seçeneklerini duvar alanlarında uy uygulayabileceğiniz gibi çok fonksiyonlu mob mobilyalarya a da mekandae a da büyü büyük o oranda saklama çözümleri üretmenizi sağlar.

ALGI OYUNU

Yatay ve dikey düzlemi iyi değerlendirin. Örneğin odanız küçük bir dikdörtgen ise kısa kenarında yatay çizgili açık renk bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Eğer kare ya da alçak tavanlı ise perdenizi tavana yakın asabilirsiniz. Uzun perdeler de mekanın daha geniş olduğu algısını verir.

EBAT&ÖLÇÜ

Büyük ebatlı eşya seçimi odayı olduğundan daha küçük gösterir. Derinliği az olan kanepeler, görüntüyü bloke etmeyecek ahşap iskeletli sandalye ve koltuklar ideal birer tercih olabilir.

DOĞAL IŞIK

Yatak odası gibi alanlarda mahremiyet açısından doğal ışığı bazen bloke ederiz. Ancak olabildiğince pencereleri değerlendirin. İnce tüller mekanın daha ferah görünmesine yardımcı olur.

Crate&Barrel.

Loft serisi çalışma masalı kitaplık, Doğtaş.

Boxx sandıklı kanepe: 3.110 TL., Buka Sofa.

Ilia sandıklı puf: 505 TL., Kelebek.

Çok sayıda aksesuar kullanmak yerine

mekanın ve eşyaların

boyutlarıyla orantılı, az ve öz obje kullanmayı

tercih edin.

Ikea.

Çizgili kumaş, Tasarım Perde.

Dikey çizgili duvar kağıdı, HannaHome.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.