Şık bir mücevher kutusu

SOOZ GORDON’IN CESUR VE DEĞIŞKEN RENKLER HAKKINDAKI TAVSIYELERINE KULAK VERIN VE HIKAYELERLE DOLU ÖZEL MOBILYALARINDAN ILHAM ALIN.

Evim - - Dekorasyon -

Sooz Gordon şu an oturduğu evi ilk kez 5 yaşındayken ziyaret etmiş. O zamanlar dedesi ve büyükannesinin yaşadığı bu eve 25 yıl boyunca sürekli gelip giden Sooz, bu sayede evin her kuytu köşesini öğrenmiş. Oturma odasındaki cumbadan saatlerce Tay nehrini izlemek de en büyük keyfiymiş. 2009’da ev kendisine miras kaldığında, evin modernize edilmesine ihtiyaç duymuş. “Güzel korudukları ve harika bir stili olan bu evde dedemi ve büyükannemi ziyaret etmeyi her zaman severdim.” diyor ve ekliyor: “Buranın eskiden belediye yardım evi olarak kullanılması, insanların kolayca vazgeçmesine yol açabilir ama

“Dekorasyon söz konusu olunca herkes hata yapar ve sonra farkına varır; ben hatalar yaptım. Evinizin evrimleşmesine izin

vermeniz gerekir. Aramayı, eklemeyi, yeniden düzenlemeyi, sergilemeyi sürdürmelisiniz.”

evin işçiliği ve yapının kalitesi oldukça iyi.” Sağlam bir ev olmasına rağmen, uzun süredir el sürülmediği için Sooz eve taşındığında büyük bir yenileme yapılması gerekmiş: “Evin otuzlu yaşlardaki birinin görünümüne ve yaşam tarzına uymasını istedim.” Sooz, geçtiğimiz üç yıl boyunca iki yatak odalı bu daireyi baştan yaratmaya çalışmış. Her ne kadar sınırlı bir bütçeye sahip olsa da, bir iç mimar olduğu ve kendi memleketine yönelik ev aksesuarları üretimi yaptığı için yığınla fikrini ve oldukça güçlü endüstriyel bağlantılarını kullanmış: “Eve gaz girişi olmadığı için merkezi ısıtma sistemi kurdum ve o süreçte yerde şiltenin üzerinde uyuyordum. Zemin kaldırıldığı zaman banyo tesisatını da değiştirdim, böylece borular zeminin altında kalmış oldu. Standart radyatörlerden almak istemedim, alışverişe çıktım ve harika reprodüksiyonlar buldum. Mutfaktaki kazanın yerini değiştirip tavan arasına alırken, çatı katı merdiveni için ekstra bir maliyet ortaya çıktı. Fakat buna değdi.” Öncelikle evde karışıklık yaratan işleri tamamlayan Sooz, daha sonra duvarları yenilemek için boya ustasına ve dekoratörüne başvurmuş: “Oturma odasındaki ve mutfaktaki duvarların işi bir haftada bitti ve sonuçta yeni gibi oldular.”

“Güçlü renkler kullanmak cesaret ister ve aslında birçok endişeyi de beraberinde getirir, fakat dürüstçe söyleyebilirim ki fazla detaya inmeden kabaca koordine edebildiğiniz bir renk paleti aklınızda varsa buna gerçekten değer. Duvarlarınızda koyu renk kullanırken

dikkat etmeniz gereken en önemli şey vurgu renklerini canlı ve vurucu tonlardan seçmenizdir, aksi halde görünmeyeceklerdir.”

İlgilenilmesi gereken oda sayısı arttıkça Sooz bir strateji geliştirmiş: “Odaları öncelik sırasına koydum. Mutfak ve oturma odası, kullandığım ana bölümler olduğu, misafirlerim olabileceği için önce bu alanlardaki işleri hallettim.” Oturma odasında zemin zımparalanarak cilalanmış, orijinal elektrikli şömine ve özel yapım şömine çevresi kaldırılmış. Şömine yuvasına uyacak şekilde bir kitaplık tasarlayan Sooz, maliyeti düşük olması için MDF kullanmış ve daha sonra duvarla aynı renge boyamış. Bu düzenlemeyle kitaplık sanki hep orada duruyormuşçasına odaya uyum sağlamış. Zeytin yeşili kanepe dahil, temel mobilyaları üç haftada tamamlamış olsa da eğlence alanı, ofis, yemek odası ve dinlenme mekanları olarak kullanılan bu odanın oturması yıllar sürmüş. “Desen ve dokuları katmanlar halinde kullanmayı, farklı tarzlara bir arada yer vermeyi seviyorum fakat bu vakit alan bir işlem.” diyor Sooz ve ekliyor: “Birleştirdiğim nesneler aslında kaynaklarına göre miras kalmış, bulunmuş, ödünç alınmış, ısmarlanmış, hediyelik eşyalar ve hediyelerden oluşuyor. Hepsinin toplamının daha ilgi çekici bir duygu oluşturduğunu düşünüyorum. Griye boyadığım sehpa diğer dede ve büyükanneme ait, büfeyi ise bana büyük halam verdi. Şu an ofisimde bulunan yazı masasını bir müzayededen aldım. Kelepir eşya arayıp sonra da bulduklarımı düzenlemeyi seviyorum. Karakteri, aile bağı veya hikayesi olan eşyalar beni cezbediyor. Vintage mobilyaları sevmemin bir diğer sebebi ise işçiliğinin kalitesi ve kendine özgü olması.”

Duvarlardaki koyu renk, odadaki diğer parçaları birbirine bağlıyor diyor Sooz: “Koyu rengi, biraz karanlık tonları seviyorum. Bu renkler üzerindeki her şey, güzel bir etki yaratıyor.” Sooz’un stili sürekli değişim gösteriyor: “Mevsimlere uyum sağlamak için bile odanın görünümünü değiştiririm. Bunu yapmanın en kolay yolu da bazen satın aldığım bazen de kendi yaptığım yastıklar…”

Çalışma masası bir mezattan bulunan keşiflerden. “Çalışma masam, projelerim ve tasarımlarımın hayal edildiği yer.” diyor Sooz.

Tay nehrinin gümüşümsü manzarasının keyfini çıkarırken, yemek masası salonun odağını oluşturuyor: “Bir mezattan satın aldığım kırmızı ahşap oldukça korkutucuydu, biraz sprey boya ile güzel bir görünüme kavuştu.”

Sooz güçlü renkleri ve desenleri seviyor, öyle ki giriş koridoru bile grafik desenli duvar kağıdı sayesinde karakteristik bir özellikle donatılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.