Trans cinayetleri artıyor

Evrensel Gazetesi - - Haber -

kaldığına dikkat çeken Arat, toplumda da ihbarcılığın çoğaldığını ve transların hedef haline getirildiğini anlattı: “Tıpkı kadın cinayetlerinde olduğu gibi trans cinayetlerinde de katiller çeşitli sebeplerle ceza indirimi almaya çalışıyor, bu indirim sebepleri tıpkı kadın cinayetlerindeki gibi alabildiğine yaygın. Hande bu ülkenin en işlek caddesinde, yüzlerce kameranın olduğu bir ortamda kaçırıldı, dövüldü, tecavüz edildi, doğrandı ve bir ormanlık alanda cesedi yakıldı, fakat hâlâ tek bir tutuklu yok.” Arat, kendisinin de pompalı tüfekle saldırıya uğradığını ve yine saldırganın serbest bırakıldığını hatırlattı.

‘SİYASİLERİN SÖYLEMLERİ SUÇU ARTIRIYOR’

Sanatçı Seyhan Arman kadına, hayvana ya da translara dönük saldırıların birbirinden bağımsız olmadığını düşünüyor. Arman, siyasilerin nefret söylemleri sonucu toplumun da kendine görev çıkardığını ve nefret suçlarının arttığının altını çiziyor: “Bu ülkenin bakanı çıkıp ‘Eşcinsellik bu yüzyılın sorunu değildir’ dediği zaman bu, sokaktaki trans kadının öldürülmesi olarak karşımıza çıkıyor. Zaten nefrete sahip olan öyle bir insana da aradığı bahaneyi vermiş oluyorsun.”

Arman saldırıların artmasına rağmen “Kadınların, trans bireylerin ya da ‘öteki’ kavramı içerisinde saydığımız bütün kitlelerin biraz daha görünür, güçlü ve örgütlü olduğunu düşünüyorum” diyor.

‘ÖLDÜKTEN SONRA BİLE NEFRET’

25. dönem CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Önseçim Aday Adayı olan ve şimdi Avcılar’da hem mahalle delegesi hem de ilçe yöneticisi olarak aktif siyaset yapan ancak yaşamının birçok döneminde nefret saldırılarına maruz kalmış trans kadın Niler Albayrak da sırf trans olduğu için geçmişte uğradığı silahlı saldırıyı hatırlatıyor. Albayrak, aylarca yatağa bağlı kaldığını, bedeni kadar ruhunun da bu süreçlerde çok yaralandığını ancak yine de mücadeleyi sürdürdüğünü söylüyor. “Trans cinayetlerini duyduğumda tabii ki çok üzülüyorum ama üzüntümün en büyük nedenlerinden biri de cenazelerimizin ortada kalması. Cinsel kimliğimizden dolayı neredeyse namazı kıldıracak imam bile bulamıyoruz, rica minnetle yaptırabiliyoruz. Öldükten sonra bile transfobik-homofibik yaklaşımlara maruz kalıyoruz.”

Homofobik saldırıların sistematik olduğunu söyleyen Albayrak, “Hiçbir hükümet, LGBTİ+ hakları için çalışma yapmadı, zaten homofobik olan toplum da yasal çerçevede ‘nasılsa bunlara kimse sahip çıkmıyor’ deyip rahatlıkla şiddet uyguluyor. Bunu hak görüyor. Birçok yasal boşluk var.” Çalışma yaşamında da ayrımcılığa maruz kaldıklarını söyleyen Albayrak, “Kimse bize iş vermek istemiyor. Pek çoğumuz fuhuş sektöründe çalışmak zorunda bırakılıyoruz” diyor.

Seyhan Arman Niler Albayrak Kıvılcım Arat

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.