Tapuların verilmesinin önünde engel kalmadı

MALTEPE’NİN İMAR PLANI İBB’DE ONAYLANDI

Evrensel Gazetesi - - Haber -

İSTANBUL Maltepe’de uzun yıllardır çözüm bekleyen Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinin imar planları, İBB Meclisinde kabul edilerek onaylandı. Onayın ardından mahalle halkına tapuların verilmesinin önünde engel kalmazken, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç “Biz Maltepelileri ranta ve modern sürgüne mahkum etmeyeceğiz. Yerinde dönüşüm modeli ile Türkiye için örnek bir dönüşüm süreci başlatacağız” sözünü verdi.

Maltepe Belediyesi’nin, 1/5000’lik planların onaylanmasının ardından hazırlayıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği 1/1000 ölçekli planlar, İBB Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Yaklaşık 4.5 senedir yapılan toplantılar ve tartışmalarla hazırlanan planların onaylanmasının ardından, tapu verilmesinin önünde engel kalmadı. Bu kapsamda askıya çıkarılan planlar için bir aylık itiraz süresi bulunuyor. Ardından Maltepe Belediyesi, tapuları hak sahiplerine dağıtmaya başlayacak.

‘YERİNDE DÖNÜŞÜM DİYEREK YOLA ÇIKTIK’

İmar planının onaylanmasının ardından açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Fikirtepe ve Tarlabaşı örneklerini vererek “Biz Maltepelileri ranta ve modern sürgüne mahkum etmeyeceğiz. Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinde yerinde dönüşüm modeli ile Türkiye için örnek bir dönüşüm süreci başlatacağız” sözünü verdi. Kılıç, en fazla 8 katlı binalara müsaade edileceğini vurgulayan Başkan Kılıç “Biz burada kurulan 40-50 yıllık mahalle kültürünün yüksek katlı gökdelenler ile yok olup gitmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

HALK YILLARDIR ÇÖZÜM BEKLİYORDU

2004-2014 yılları arasında 10 yıl boyunca çeşitli gerekçelerle çözüm bekleyen mahalle halkının oyalandığı imar planları için göreve geldiğinde harekete geçtiğini belirten Başkan Kılıç “Mahalle halkıyla, kentsel dönüşüm alanında mahallede faaliyet yürüten dernek ve sivil toplum kuruluşlarıyla ve muhtarlarla toplantılar yaptık. Mahalle halkının talepleri doğrultusunda en iyi planları hazırlayıp onaylatacağımız sözünü verdik” dedi. Gülsuyu ve Başıbüyük mahallelerinde “Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Ofisleri” açtıklarını dile getiren Kılıç, bu ofislerde binlerce kişiden tapu başvurusu aldıklarını aktardı. Ada bazlı yerinde dönüşümü hedefledikleri bilgisini veren Kılıç, “1/1000’lik planların hazırlanması için mahallenin ileri gelenleri, muhtarlar, dernekler, Stk’lar, şehir plancıları ve mühendislerden oluşan Danışma Kurulu kuruldu. Bu danışma kurulunda hazırlanan planlar geniş katılımlı bir toplantıyla binlerce mahalle sakininin onayına sunuldu. Halkın onayını alındıktan sonra 1/1000’lik planları önce Maltepe Belediye Meclisi’ne getirdik, ardından oy birliği ile son imzayı atmak üzere İBB’YE taşıdık” dedi.

Hem 1/1000’lik, hem de 1/5000’lik planların aylarca İBB’DE bekletilmesine rağmen geri adım atmadıklarını dile getiren Kılıç, İbb’nin önceki Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve mevcut başkanı Mevlut Uysal ile görüşmeler yaparak imar planının belediye meclisinden oy birliği ile çıkmasını sağladıklarını söyledi. (İSTANBUL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.